Sdružuje pejskaře a jejich psy, kteří společně propadli sportu zvanému flyball. Za 7 let se vypracovali na republikovou špičku a sbírají jeden vavřín za druhým. Obzvláště úspěšný byl pro ně uplynulý rok.

„Naši psí závodníci několikrát překonali český rychlostní rekord. Z našich týmů nás loni neporazil žádný a bodovali jsme i v zahraničí,“ pochlubil se jejich kapitán Marek Russ z Neštěmic.

Již potřetí v řadě Lavina Alfa vyhrála Mistrovství ČR a zvítězila i v českém flyballovém poháru Purina Pro Plan Cupu. Ani na Mistrovství Evropy v SRN se neztratila. Jako zatím jediný český tým se dostala do první divize a mezi nejlepšími evropskými týmy vybojovala páté místo.

„Viděla jsem je na Ústeckém psím festivalu, byli skvělí, se psy naprosto sehraní“ pochválila je pejskařka Alice Fabiánová. O to právě při flyballu jde, je to týmový sport.

Vznikl na začátku 70.let minulého století v Severní Americe, u nás se začal více prosazovat až po roce 2000, dnes v Česku působí kolem 30 flyballových klubů. „Lavina se dala dohromady v roce 2005 v Chlumci. Nyní má dva závodní týmy, vedle Alfy ještě Betu a rýsuje se další,“ prozradil Marek Russ.

On sám tímto sportem žije čtvrtým rokem. „Přivedla mě k němu manželka. Když začala studovat vysokou školu, neměla už na sportování se psy tolik času jako dříve a tak jsem se zapojil i já. A stejně jako ona jsem tomu propadl,“ přiznal.

#nahled|https://g.denik.cz/54/3c/20120208_kynolog_roku_komplet_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/3c/20120208_kynolog_roku_komplet.jpg|Díky svým úspěchům získali Laviňáci nominaci v celostátní anketě Kynolog roku.#

Teď závodí spolu, každý s jedním rodinným psem, ona s Coudym, on s Bennym, oba jsou border kolie. Právě toto plemeno je pro flyball jako stvořené, protože jde o rychlé, pracovité a vytrvalé psy.

„Ale jinak na rase nezáleží, máme v družstvech i jiné a může to být i útulkáček, sami jednoho takového doma máme,“ dodal Marek Russ.