Hejtmanka tak reagovala na pondělní odložení schvalování návrhů Ústeckého kraje na řešení situace v sociálně vyloučených lokalitách.

Podle hejtmanky kraj na návrhu zákonů pracoval 2,5 roku a vláda o jeho přípravách věděla. Fakt, že chce počkat do doby, než předloží sama zákony, je podle představitelů kraje chyba. „Bez těchto zákonů nemají starostové ani my možnost uklidnit situaci. Starostové dlouhodobě volají, že mají holé ruce,“ prohlásila Vaňhová.

S přípravou zákonů začal kraj poté, co se rozbouřila situace v Litvínově a urychlil ji po loňských nepokojích na Šluknovsku. Podle hejtmanky odložení projednávání zákonů do června znamená, že se je v letošním roce nepodaří schválit, protože vláda zaspala. „Vláda nechce připustit, aby s řešením problému přišel Ústecký kraj. Přitom se ale sama usvědčuje, že není připravená,“ dodala.

Koaliční poslanci v úterý ve sněmovně tvrdili, že návrhy kraje nejsou připravené. Třeba Zbyněk Stanjura (ODS) prohlásil, že hlavní příčinou odkladu je nulová kvalita předloh, mluvil o „splácání návrhů z několika zákonů“. „Opravdu chcete, aby se Bezpečnostní informační služba vyjadřovala k žádosti o umístění herny?“ uvedl.

Nepřipravenost zákonů ve středu odmítla vedoucí legislativního odboru kraje Simona Hejnová, která návrhy zákonů připravovala. „Dostali jsme z ministerstev stohy připomínek. Se všemi jsme se vypořádali,“ uvedla. Podle ní se připomínky daly prodiskutovat i ve druhém čtení zákonů ve výborech.

V úterý kraj chtěl předložit novelu zákona o loteriích a zpřísnění přestupků. Právě zákon o přestupcích a zřízení registru, což kraj chce, měla ve středu na programu jednání i vláda.