Takhle jadrně obyvatelé ústecké městské části Strážky popisují své problémy s neexistující kanalizací.

Výhrady k tomu dokonce zazněly i na veřejném projednávání silničního obchvatu. Pronesl je starší pán, který se představil pouze příjmením Fanta. „Já vím, že to sem nepatří, ale kanalizaci nám magistrát slibuje už roky. Pořád nám říkají, že na tom pracují a zatím nám tu h… lítají vzduchem. To je hrozný. Člověk se nemůže jít ani projít do lesa,“ rozčílil se.

Předsedkyně občanského sdružení Strážky Gabriela Glöcknerová upřesnila, že slib o stavbě kanalizace je starý zhruba deset let. „Když si lidé začali stavět domy u autobusové točny, museli mít v projektu přípojku ke kanalizaci ve stavebním povolení,“ popisovala.Problémem podle Glökcknerové je, že se městu nepovedlo získat dotace, ačkoliv peníze na finanční spoluúčast má vyčleněné.

„Jenže úředníci dostatečně nespolupracovali, několikrát neposlali žádost o dotaci včas, pak se podmínky udělení dotace změnily. To nám způsobuje problémy, například já mám šestičlennou rodinu a musíme jímku vyvážet za 3 tisíce korun každý měsíc,“ líčila.

Teď to prý vypadá tak, že by mohla kanalizace být hotová někdy příští rok, ovšem místní tomu neuvěří, dokud stavební firma nezačne kopat.

Na Ústecku se o investice do rozvoje kanalizační sítě stará Severočeská vodárenská společnost (SVS), jejímiž akcionáři jsou města a obce na Ústecku. „V případě kanalizace v obci Strážky se jedná o výstavbu nové kanalizace. Investorem je statutární město Ústí nad Labem. Směrujte proto prosím vaše dotazy ohledně aktuální situace na představitele města,“ sdělil k problému Jiří Hladík, mluvčí SVS.

Ústecký deník se tedy obrátil na náměstka primátora Jana Řeřichu (ODS), který má v pravomoci městské investice. „My jsme se i v minulosti snažili o získání dotace na odkanalizování okrajových částí města, mezi nimi i Habrovic a Strážek,“ řekl.

Vše prý záleží na tom, zda se městu podaří najít společnou řeč s těmi, kdo dotace přidělují. „V plánu stavbu kanalizace ve Strážkách máme, ale vzhledem k výšce investice, jež dosáhne řádově desítek milionů korun, je město na dotace odkázáno.“