Studie se letos zaměřila na hodnocení 63 největších českých měst, Ústí nad Labem bylo na 28. místě. V Ústeckém kraji dosáhly lepšího hodnocení Teplice a Jirkov. Podle studie solidních výsledků dosáhlo město překvapivě v kategorii kriminality.

„Zaznamenali jsme třináctý nejnižší počet násilných trestných činů na 10 tisíc obyvatel. Ústecko obsadilo s hodnotou 10 170 Kč také patnáctou příčku v tabulce nejvyššího starobního důchodu,“ uvádí studie.

Žádné překvapení

Náměstek primátora Jan Řeřicha Deníku řekl, že i on by Ústí mezi českými městy zařadil do lepšího středu. „To, že tu nemáme tolik závažné trestné činnosti, je pravda. Samozřejmě v posledním roce evidujeme nárůst kriminality, ale je to hlavně v oblasti přestupků nebo drobných krádeží, naštěstí ne v závažných násilných trestných činech,“ dodal.

Ústí patří mezi města, jejichž centrum střeží mnoho kamer. Ve městě jich je téměř 150 a budou ještě přibývat.

Špatný trh

Naopak špatných výsledků dosahuje město v oblasti trhu práce. Míra registrované nezaměstnanosti je zde kolem 14 procent a podíl dlouhodobé nezaměstnanosti zde dosahuje až čtyřiceti pěti procent.

Ústecký podnikatel Karel Černý říká, že se mu ve městě žije dobře. „Jsem rodilý Ústečák a mám Ústí rád. Je vidět, že za posledních 20 let se město posunulo značně dopředu. Samozřejmě se nevyhnulo chybám,“ soudí.

V hodnocení pracovního trhu se po svých zkušenostech s podnikáním shoduje se studií. „Mám problém, když potřebuji najít kvalifikovanou pracovní sílu, třeba topenáře, instalatéry nebo lidi s technických vzděláním. Ústecká univerzita produkuje hlavně humanitně zaměřené vysokoškoláky,“ dodal.

Žije se vám v Ústí dobře? Hlasujte!