Ústí nad Labem bude pokračovat v opravách trmického zámku. Letos se dočká nových oken a dveří. Město stále chce zámek prodat, v minulém roce se mu to nepodařilo.

Podle náměstkyně primátora Heleny Kubcové jde o pokračování akce, kterou město zahájilo již v loňském roce. „Dostaneme na opravu dotaci, proto jsme se rozhodli do toho jít,“ uvedla. Město dostane půl milionu korun, z vlastního přidá jen 50 tisíc korun.

V loňském roce se město pokoušelo zámek prodat a vylepšit tak rozpočet. Na záměr města zámek prodat, nikdo nereagoval. Za památku Ústí požadovalo 20 milionů korun, odhad je 15 milionů. „Záměr prodat zámek stále trvá,“ tvrdí Kubcová.

Dodala, že město stále jedná s trmickou radnicí o případné koupi. Loni na podzim ale zastupitelé do prodeje zámku peníze dát odmítli, protože vyžaduje opravy. Od Ústí nad Labem by ho podle nich Trmice chtěly jen zdarma.

Trmice si nechaly stav posoudit od odborné firmy. Zjistily, že jsou zde čtyři vážné závady, na jejichž opravení by bylo třeba minimálně 11,5 milionu korun. Starostka Jana Oubrechtová uvedla, že šlo jen o odhad, skutečná cena opravy památky by prý mohla být vyšší.

Historie zámku:
Zámek byl postavený v letech 1856 – 1863 hrabětem Nostitzem v novogotickém tudorovském slohu. Zpracování projektu bylo zadáno vídeňskému architektu Forstellovi. V roce 1919 zámek koupil ústecký továrník Wolfrum, který jej později prodal městu Ústí.

Pro Trmice je zámek důležitý. Nyní je zde reprezentační kulturní centrum. Je zde zřízena obřadní a koncertní síň, městská knihovna a stálá expozice z historie regionálního průmyslu a nyní také muzeum modelové železnice.

Trmice se dokonce pokoušely najít cestu, kterou by ústecké vlastnictví zámku zpochybnily. Trmice totiž byly v minulosti součástí Ústí, a když se v roce 1993 odtrhly, městský majetek na jejich katastru připadl Trmicím. Ústí zámek získalo v roce 1919, ale Trmice se staly součástí města až později. Dohoda proto byla, že zámek si Ústí při dělení ponechá.

Zaslouží si trmický zámek opravu? Hlasujte!