Ačkoli vedení města tvrdí, že na něm pracuje již od října, koalice se na jeho podobě ještě nedokázala shodnout. Původní plán primátora Víta Mandíka (ČSSD) rozpočet schválit na mimořádném jednání zastupitelstva v únoru, tak padá.

Podle primátora jednání vázne na bodech, které se týkají financování městských obvodů a dopravního podniku. Koalice se ale údajně shodla na tom, že se do poloviny března dohodne.

„Měli jsme na stole návrh na provizorium na druhé čtvrtletí. Nakonec jsme se shodli, že ho není třeba projednávat,“ uvedl radní Pavel Dlouhý (ČSSD).

Potvrzují to i občanští demokraté, kteří jsou druhým členem koalice. „Rozpory nejsou tak zásadní, abychom se nedokázali shodnout,“ uvedl radní Martin Svoboda (ODS). Občanští demokraté prý návrh rozpočtu dostali v úterý večer a ještě ho prý nestačili projednat ve svém klubu zastupitelů a se SZSP.

Mandík tvrdí, že peněz, které bude mít město letos k dispozici, bude mnohem méně než v loňském roce. „Příjmy, se kterými počítáme, jsou o 105 milionů korun nižší než příjmy schváleného rozpočtu roku 2011,“ uvedl. Pokles prý způsobí hlavně nižší výběr daní. Loňský rozpočet počítal s příjmy 1,77 miliardy korun.

Kdo bude mít problémy?
V době provizoria nemůže řádně fungovat ani město ani jím řízené organizace. V rozpočtu města jim plynou peníze jen na nejnutnější provoz. Zastavené jsou například velké investiční akce, pokračují jen ty schválené předem, nebo opravy havárií.

Neshody v koalici se týkají toho, kde se má ušetřit. V průměru údajně město musí ušetřit asi 10 procent oproti loňskému roku. Shoda mezi politickými stranami panuje v tom, že méně se nebude dávat na školy nebo městskou policii. O to více budou muset ušetřit jiné odbory, což se prý ODS nelíbí.

„Myslíme si, že by městské obvody ušetřit deset procent mohly,“ prohlásil Dlouhý. U dopravního podniku prý občanští demokraté chtějí, aby dostal o 31 milionů korun více než loni.