Veselka se konala v Nigérii. Mladičká žena si tady vzala 31letého cizince, kterého předtím ani potom už nikdy neviděla. Svatba „naoko“ se jí ovšem nakonec příliš nevyplatila. Skončila před soudem. Za trestný čin napomáhání k neoprávněnému pobytu jí hrozilo až roční vězení.

Cesta za veselkou

Mladá žena se u Okresního soudu v Chomutově nejprve vytasila s historkou, že ke sňatku byla donucena romskou rodinou svého tehdejšího přítele a ze začátku vůbec nevěděla, o co jde.

„Řekli mi, že když to neudělám, tak budu mít velké problémy. Nakonec jsem do Nigerie jela. Byla jsem pod vlivem drogy a netušila jsem, proč vlastně do ciziny letím,“ tvrdila. Dodala, že se v Nigerii setkala s dalšími falešnými nevěstami, všechny byly pod nátlakem přinuceny se vdát. „Řekli nám, že se nedostaneme k pasům a letenkám, když nebudeme se sňatkem souhlasit,“ uvedla.

Lež ze strachu

Nakonec pod tíhou důkazů přiznala, že o fingovaném sňatku s cizincem předem věděla a dobrovolně s ním už v Čechách souhlasila. „Potřebovala jsem peníze,“ vysvětlovala v soudní síni s pláčem, proč ke svatbě svolila.

Na dotaz soudkyně, z jakého důvodu na začátku lhala, odpověděla, že jí rodina, která sňatek organizovala, vyhrožovala. „Měla jsem strach, protože v době, kdy jsem u nich bydlela, tak na mě několikrát křičeli a chtěli mě uhodit,“ vysvětlila.

Jen další problémy

Soudkyně byla k mladé ženě shovívavá. Potrestala ji pouze podmínkou s tím, že na její řádný život bude teď nějaký čas dohlížet probační a mediační služba.

„Vina je v celém případu jasná. Já si však myslím, že více než trest vás brzy dožene to, co jste udělala,“ řekla při odůvodňování verdiktu soudkyně. Narážela tím například na to, že jako vdaná žena nebude mít teď obžalovaná nárok třeba na sociální dávky.

Jednoduchý nebude ani případný rozvod, když žena vlastně vůbec netuší, kde její manžel je. „Svatba totiž není jen o zápisu v občance. Nepřeji vám, aby se u vás doma objevila početná nigerijská rodina,“ dodala soudkyně.

Dvaadvacetileté Marii Dongové, která již v minulosti stanula před soudem za trestný čin týrání svěření osoby a neplacení výživného, se po vynesení rozsudku značně ulevilo. Měla totiž strach, aby nešla do vězení. „Moc děkuji. Už mě před soudem nikdy neuvidíte,“ slibovala soudkyni.