Postupně se zároveň vyrovnávají původně regulované nájmy těm tržním, stále jsou však řádově o desítky korun za metr čtvereční nižší. Realitní kanceláře neočekávají, že by se nájmy v kraji letos nějak výrazně zvyšovaly.

Rozdíl v mapách

Tržní nájemné se v Ústí nad Labem pohybuje okolo 70 až 80 korun za metr čtvereční, ačkoliv v cenových mapách je uvedena částka 123 korun. Realitní makléři se shodují, že je to dáno tím, že mapy zařazují do seznamu byty rekonstruované ve vyšším standardu, takových je však v regionu stále spíše méně.

Server realitymix uvádí cenu za pronájem bytu o velikosti 60 metrů čtverečních za měsíc 6 531 korun, v lednu 2011 cena byla 6 758 korun. Pracovník ústecké realitní kanceláře Renner řekl, že tržní nájmy se už léta výrazně nemění a změny se ani neplánují.

Zdražování se nemusejí obávat ani lidé, kteří bydlí v bytech společnosti CPI, která je druhým největším pronajímatelem bytů v ČR. „V loňském roce jsme tržní nájemné zvyšovali řádově o koruny, letos nic takového neplánujeme,“ řekla mluvčí společnosti Michaela Winklerová.

Během tří let

S postupným zvyšováním nájmu ale musí počítat lidé, kteří obývají byty s původně regulovaným nájmem.

„Ten byl třeba v Ústí nad Labem dvanáct let 29 korun za metr čtvereční. Vedle sebe na patře pak žili sousedé, z nichž jeden platil takovouto nízkou částku a druhý 70 korun za metr čtvereční,“ popsala Winklerová.

S těmito nájemníky se společnost dohodla na postupném růstu nájmu v průběhu zhruba tří let. I tak bude nájem v těchto bytech o něco nižší než je obvyklé.