„Zachraňujeme psy, kterým ve Španělsku hrozí krutá smrt oběšením,“ uvedla s tím, že sama adoptovala chrta před čtyřmi lety a rok na to už spolu s dalšími milovníky tohoto plemene zakládali v Ústí sdružení GACR na pomoc těmto psům bez rozdílu původu, nejen vysloužilým dostihovým greyhoundům z Irska, ale i dalším.

„Nyní jsme se v rámci nového sdružení rozhodli zaměřovat se přímo na španělské galgy. Jejich osud je totiž podle nás nejpohnutější. Nechceme si s dalšími organizacemi konkurovat, spíše se doplňujeme,“ upřesnila.

Ve Španělsku nejsou tito chrti považováni za domácí mazlíčky, ale za hospodářská zvířata. Majitelům slouží jako pomocníci při obstarávání obživy, využívají je k lovu drobné zvěře, hlavně zajíců. A když doslouží, což bývá velmi brzy, obvykle maximálně do tří let, zbavují se jich. A to často velmi odpudivým způsobem.

Oblíbený způsob zabíjení galgů ve Španělsku je podle Jitky Pejchlové, další členky sdružení, věšení za krk na strom. „Pes se zadními tlapkami částečně dotýká země a snaží se „tančením“ vyrovnávat hlavu, dokud mu nedojdou síly. Jeho utrpení může trvat hodiny, někdy i dny,“ popsala zvrhlou zábavu španělských lovců Jitka Pejchlová. Poznamenala, že další tisíce galgů končí vyhozeny na ulici, vyhladověny k smrti, otráveny nebo zastřeleny a pak vyhozeny mezi odpadky.

Zdejší Galgo v nouzi spolupracuje s podobně zaměřenými španělskými a německými organizacemi. „Hledáme pro tyto psy vhodné adopční rodiny, a to pokud možno už předem. Ty tři, co jsme právě přivezli, jsme rovnou předávali do nových domovů. Na podobnou šanci však čeká spousta dalších chudáků,“ zdůraznila Magda Lacinová.

V současnosti mají základnu v Roztokách u Prahy, ale nevylučuje, že se vrátí do Ústí. Zrovna tady podle ní není chrtí plemeno moc rozšířené, což považuje za škodu. „Vím jen asi o šesti, většinou greyhoundech z Irska,“ tvrdí. Sama vlastní dva takové a jednoho galga ze Španělska. A k tomu ještě tři čínské naháče.

Navíc družení pomáhá i domácím útulkům, členky si berou těžko umístitelné psy do dočasné péče, dávají je do pořádku a hledají trvalý domov.