Opět využijeme MHD a autobusem č. 13 ze zastávky Divadlo, případně u hlavního nádraží, se necháme odvézt do zastávky Svádov nádraží. Zde je náš dnešní pomyslný start. Vydáme se směrem za odjíždějícím autobusem, přejdeme přes koleje a odbočíme vpravo do ulice U Trati. Podél železnice se vracíme směrem k Ústí až k poslednímu domu. Zde odbočíme vlevo na polní cestu, po které dojdeme až k lesu. Cesta pokračuje vpravo, ale my vlevo překročíme spodní tok potoka a úzkou pěšinou se vydáme vzhůru. Před námi se otevře jako kniha široká kolmá čedičová stěna, ze které padající zmrzlá voda vytvořila nádherný ledopád.

K vodopádu se váže také jedna kulturně historická zajímavost. Téměř ve všech turistických průvodcích Ústeckem se traduje, že „vyobrazení Budovského vodopádu malířem Burghartem se stalo předlohou pro inscenaci Weberovy opery Čarostřelec ve vídeňské opeře“, což se ale nezakládá na pravdě. Ale to vůbec nevadí.

Turista Karel Punčochář se vydal v mrazivých dnech na ojedinělou cestu. Za sedm dní obešel a nafotil všechny vodopády v Ústí nad Labem a okolí. Zmrzlou krajinou při tom nachodil 53 kilometrů a navštívil celkem 12 ledopádů. My vám je nyní všechny představujeme.

Po asi 200 metrech dojdeme k turistickému rozcestníku na návsi v Budově. Po modré turistické značce se vydáme směrem do Olšinek. Po pěšině vedoucí okolo rozvalin vesnických domů dojdeme k lesu, kterým vede už široká cesta až dolů do Olšinek.

Cesta k vodopádu v Olšinkách je pouze pro dobrodružné povahy, na jejím konci je i hlídací pes.

Dnešní trasa do Olšinek je dlouhá necelých 5 kilometrů.

Zpracoval Karel Punčochář