Pokud chcete vědět, kdy vám v Ústí nad Labem pojede nějaký autobus či trolejbus, nemusíte stát na zastávce u jízdního řádu. Ani nepotřebujete internet, abyste si je prohlédli na internetu. Stačí jen mít lepší telefon se systémem Android či takový, který zvládá Java aplikace a budete ho mít neustále u sebe v kapse.

Dopravní podnik vytvořil program, který funguje na telefonech a kompletní jízdní řády obsahuje. „Rozsah spojů v MHD v Ústí nad Labem neumožňuje vydání jednoduché papírové kapesní verze jízdních řádů, proto jsme hledali variantu, jak by mohli cestující mít po ruce kompletní jízdní řády bez jakýchkoliv nákladů,“ uvedl ředitel firmy Tomáš Kraus.

Dodal, že počítadlo spojení nemají, ale podle toho, jak se lidé ptají na aktualizace, je prý o aplikaci zájem

Aplikace jsou ke stažení na internetových stránkách dopravního podniku. Práce s nimi je velmi jednoduchá. Pokud chcete vědět, v kolik daná linka jede, zvolíte její číslo, směr, kam jede a zastávku. Telefon pak zobrazí jízdní řád, který je podobný tomu, jako na zastávce. Další možností je najít si jízdní řády na dané zastávce.

Aplikaci si vyzkoušel například Martin Linhart. „Je to užitečná pomůcka. Za pár sekund víte, kdy vám jede autobus,“ uvedl.

Jak na to?
Aplikaci si stáhnete z internetových stránek dopravního podniku www.dpmul.cz. Zde si musíte vybrat aplikaci podle toho, jaký typ máte telefonu. Je zde jak aplikace v programu Java, tak aplikace pro telefony se systémem Android. Po přetažení souboru do telefonu aplikaci nainstalujte, případně je nutné stáhnout doplňky, které vyžaduje.

Mnozí z cestujících ale tvrdí, že o tom nevědí. „Nikdy jsme o takové možnosti neslyšela, takže to neznám,“ uvedla Hana Bosková. Dodala, že si ji nejspíše zkusí do svého telefonu nainstalovat.

Jízdní řády nejsou jediným využitím mobilních telefonů v ústecké MHD. Již řadu let zde funguje možnost si zakoupit takzvanou SMS jízdenku. Tato varianta je oblíbená hlavně mezi lidmi, kteří pravidelně nejezdí trolejbusem a nechtějí shánět lístek.