Jaká bude budoucnost ústecké divadelní kultury? Takovou otázku budou tento týden řešit zastupitelé Ústeckého kraje a města. Před oběma samosprávnými sbory leží návrh divadlo sloučit pod jednu firmu, kterou by kraj a město společně vlastnily.

I tak ale bude mít největší divadlo v regionu garantované financování jen na necelých pět let. Projekt založení společnosti s ručením omezeným počítá s tím, že město i kraj budou mít poloviční podíl a o náklady na provoz se budou dělit.

„Celková výše investic každého společníka do uvedené společnosti bude činit částku 150 milionů korun. Ústecký kraj vloží do základního kapitálu částku 20 tisíc korun a dále postupně finanční částku ve výši 149,98 milionu. Město Ústí nad Labem vloží do základního kapitálu nemovitosti v hodnotě celkem 80 milionů korun a dále postupně finanční částku ve výši 70 milionů,“ vysvětlila mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Dohoda ale řeší jen necelých pět let. Do divadla tak z kraje letos a v příštích dvou letech půjde 50 milionů. Město, které se potýká s nedostatkem peněz, nedá nic. Ve čtvrtém roce pak ale zaplatí 50 milionů korun, v pátém dá do speciálního fondu určeného na provoz posledních 20 milionů. „Jak se bude financovat celý pátý rok, ještě není vyřešené,“ připustil ústecký primátor Vít Mandík.

O tom, jak bude vypadat budoucnost divadla, ale téměř žádné informace nemají divadelní odboráři. Odborářský předák Pavel Ulman řekl, že vše, co vědí, je většinou zprostředkované. „Písemně jsme od města nedostali ani řádku,“ uvedl.

Odboráři prý měli jen schůzku s jedním ze zastupitelů, který projekt spojení divadla pod společnost patřící městu a kraji vychvaloval. „Bylo nám řečeno, že druhou variantou je zachování současného stavu. Město by ale prý na provoz divadla nemělo tolik peněz. Pak by hrozilo, že bychom se stali jen zájezdním divadlem,“ vysvětlil. Podle něho tak bude mít divadlo zajištěno v dalších letech alespoň pravidelné financování.

Náklady na provoz ústeckého divadla jsou přes 70 milionů korun ročně. Jen z malé části je divadlo pokryje z výtěžku vstupného. Od města loni dostalo 47 milionů korun, například od kraje pak dostává necelé tři miliony, od státu 1,8 milionu.

Ústecké divadlo patří v posledních letech k oceňovaným scénám, a bylo tak i v loňském roce. Na prestižní ocenění Cena Thálie za loňský rok má dvě užší nominace, které získala Monika Absolonová za roli Funny Briceové ve slavném americkém muzikálu Funny Girl a Anna Klamo za roli kněžky Lakmé ve stejnojmenné opeře Léa Delibese. Dále má i čtyři širší nominace.