Alkohol u dětí? Bohužel, nic překvapivého v ústeckých ulicích. Městská policie zadržela tři školáky v neděli, další tři dokonce přišli minulý týden opilí do školy na výuku!

„Je to velký problém,“ varoval Jan Novotný, mluvčí ústecké městské policie. „Obsluha kamer na operačním si všimla u Družby tří podivně se motajících chlapců. Když jeden z nich upadl, poslala tam hlídku,“ popisoval čerstvý případ Novotný.

Když strážníci dorazili na místo a dali jim „dýchnout do balonku,“ nestačili se divit. Hoši totiž byli namol opilí. „Případ jsme předali na sociální odbor ústeckého magistrátu. S přicházejícím teplým počasím se zase na alkohol na ulici budeme muset zaměřit,“ dodal Novotný.

Vodka z večerky

Aby toho nebylo málo, případ se přihodil teprve tři dny poté, co jiní tři podnapilí školáci přišli na odpolední vyučování. Tady ovšem zafungovaly preventivní programy, které škola celoročně pořádá a takřka okamžitě je odhalila jejich třídní učitelka. Ta případ předala Policii ČR.

„Všechny tři chlapce jsem okamžitě potrestal hned druhý den ředitelskou důtkou,“ popisoval situaci Martin Kolský, ředitel ZŠ Nová na Střekově, kde se to seběhlo. „Speciální opatření, nebo debaty s policií ale zavádět nebudeme, ty děláme celoročně a třídní učitelka těch žáků dokonce prevenci proti těmto věcem vede,“ vysvětlil ředitel Kolský.

Mluvčí policie Veronika Hyšplerová pak k případu uvedla, že dětem prodali placatku vodky ve večerce. „Policisté jim dali dýchnout. Nejvyšší hodnota alkoholu přesáhla 0,6 promile.“

Večerka se nachází naproti škole, v panelovém domě na sídlišti Kamenný Vrch. Vedou ji vietnamští obchodníci. Děti si tu koupily alkohol v polední přestávce.

Kurátor není dráb

Sociální odbor v Ústí během roku řeší řádově desítky podobných případů. „Většinou stačí jednorázové projednání případu,“ popisovala Blanka Bejčková z odboru. „Někdy se stane, že dítě má i jiné problémy a rodiče ho nezvládají, tam musí nastoupit kurátor,“ pokračovala Bejčková.

Kurátor ovšem není dráb. Vystupuje spíš v pozici poradce, který nabízí rodičům pomocnou ruku. Pak už jen záleží na rodičích, jak se k problému postaví. „Represe nastoupí, když vše selže. Pokud mají rodiče s dětmi problémy, mohou za námi také přijít sami a včas, je to daleko lepší, než když se nám to dostane do rukou přes policii,“ dodala Bejčková.