O dva dny později, než připouští staré církevní tradice, se budou v Ústí nad Labem konat masopustní oslavy. Akci, která je zcela chybně naplánovaná na čtvrtek, přitom masivně z veřejných prostředků podporuje Ústecký kraj. Masopust se s opožděním koná údajně z organizačních důvodů.

Čtenáři, kteří Deník na případ upozornili, nad takovým pochybením nevěřícně kroutí hlavou. „To je, jako bychom Štědrý večer měli až 26. prosince. Nebo si příchod Nového roku připomínali v noci na 3. ledna,“ tvrdí Zdeněk Rokůsek. Jiřina Sýkorová se zase podivuje nad tím, že krajští úředníci neznají data starých svátků a klidně na něco takového dávají peníze a ještě to oficiálně propagují.

Masopust podle ústeckého arciděkana Miroslava Šimáčka končí v úterý. „Postní období podle církevních obyčejů začíná Popeleční středou,“ vysvětlil. Podle Šimáčka půst trvá 40 dní a lidé se tak podle tradic připravují na připomenutí ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Touto oslavou jsou Velikonoce.

Šimáček vysvětlil, že lidé v minulosti věděli, že se budou 40 dní postit. Většinou to prý znamenalo, že budou mít jen jedno vydatnější jídlo denně a zcela se zřeknou masa. „Masopust je měl na tento půst připravit,“ dodal.

Chybu však nijak neodsuzuje. „Dělat masopust ve čtvrtek je samozřejmě podle tradic špatně. Ale nemyslím si, že by v tom byl nějaký úmysl,“ řekl Miroslav Šimáček.

To samé tvrdí i pořadatel akce Lubomír Machoň z agentury Dream production. „Dělali jsme více masopustů po celém kraji. Chtěli jsme je dělat ve všední dny, nikoli o víkendu. V Ústí nad Labem vyšel termín na čtvrtek,“ uvedl.

Masopustní oslavy jeho agentura minulý týden pořádala v Chomutově a Mostu. Dnes, a tedy již chybně, se masopustní veselice koná v Litoměřicích a zítra v Ústí nad Labem.

Mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková Deníku řekla, že termín pořádání masopustu není věcí kraje, ale pořadatele, protože krajský úřad nic neorganizuje. „Pouze jsme na masopustní oslavy přispěli částkou 700 tisíc korun,“ uvedla.

Program čtvrteční masopustní oslavy, která se koná na Kostelním náměstí v sousedství obchodního centra Forum, slibuje celodenní zábavu. Akce začne již v 9 hodin ráno. Na náměstí budou různé stánky a zábavný program. V plánu jsou i průvody masek městem. Připravené je i divadelní představení, které má přiblížit, jak se dělala zabijačka. Konec akce je plánován na 17.00 h.