Překladiště odpadů chce na všebořické skládce vybudovat společnost AVE. Slibuje si od něho lepší nakládání s odpady, které Ústečané vyhodí k popelnicím. Jednatel společnosti AVE Petr Hrdlička Deníku řekl, že tak řeší problém s neukázněnými obyvateli. Mít třídírnu prý ukládá zákon.

Podle Hrdličky někteří z Ústečanů k popelnicím dávají věci, které sem nepatří a je to dokonce zakázané. Například se takto zbavují starého nábytku, televizí a dalších objemnějších věcí, které se do kontejnerů nevejdou. „Správně by je měli odvézt do sběrného dvora, kde je uložení takového odpadu pro obyvatele města zdarma,“ vysvětlil.

Společnost AVE prý má jeden náklaďák, který postupně objíždí město a vyhozené věci sbírá. „Musíme je pak protřídit a vyseparovat z nich použitelné věci jako papír, kovy nebo sklo,“ vysvětlil Hrdlička. Podle něho se Ústečané nemusí bát, že by na skládce vyrostlo nějaké velké zařízení či vznikly hromady odpadu. Půjde jen o plochu, která k tomu bude sloužit. K jejímu provozu AVE potřebuje povolení od krajského úřadu.

Podle náměstkyně primátora Heleny Kubcové město proti záměru společnosti AVE a následnému třídění odpadu nic nemá. „Třídění není špatná věc a je dobře, že to chce společnost dělat,“ uvedla.

V Ústí nad Labem fungují dva sběrné dvory, kam lze velkoobjemový či nebezpečný odpad vozit. Obyvatelé města zde mohou vše ukládat zdarma, firmy ale za to, co sem přivezou, poplatky musí odvádět. Ve sběrných dvorech je možné odevzdávat stavební odpad, odpad ze zeleně, ale i starou elektroniku, například televizory a lednice. Ty jsou pak ekologicky zlikvidované, aby z nich neunikal nebezpečný freon.

Společnost AVE má s městem uzavřenou smlouvu o svozu komunálního odpadu, která končí v roce 2015. Ústečané za svoz odpadu nyní městu platí 500 korun ročně na hlavu, ale ani to nestačí veškeré náklady pokrýt. Město doplácí i několik desítek milionů korun ze svého rozpočtu.