Portě je pětačtyřicet. Největší a nejstarší přehlídka menšinových hudebních žánrů v Česku vznikla v Ústí nad Labem, první ročník se uskutečnil v roce 1967. Nevydrželo to dlouho. V roce 1970, v důsledku normalizace, se na nadlouho, s výjimkou roku 1976, v Ústí konal poslední ročník. Azyl Porta našla v dalších českých a moravských městech. Už 21 let ale znovu k Ústí patří. Od roku 1997 je soutěž mezinárodní.

„Od té doby tady byly kapely a interpreti z Irska, Francie, USA, Polska a SRN. Němci letos budou i poprvé soutěžit. Slováci sem jezdí každý rok a poprvé se v soutěži budou pokoušet o úspěch i Maďaři,“ říká za organizátory Jindřich Šrejber. O Portu ale nemůže bojovat každý jen vítězové národního festivalu.

Od roku 1991 se podle Jindřicha Šrejbera každoročně festivalu účastní 50 až 60 skupin. Z nich 30 až 40 kapel má možnost představit se na vedlejších scénách před i po soutěžních vystoupeních. I ty, které nepostoupily do samotného finále, si mohou na vedlejších scénách zahrát. Kromě letního kina tak trampská, country a folk muzika zní v domě kultury, na Lidickém náměstí, na Větruši, pro letošní ročník se uvažuje o pódiu u Fora.

Podle Jindřicha Šrejbera je Porta sice přehlídkou menšinových žánrů, ale dovede si představit na scéně i Melody Boys, kteří by zahráli písničky, co se staly trampskými…

Portu za poslední dvě desetiletí navštívili zajímaví zahraniční hosté. Velký úspěch u návštěvníků měla v roce 1994 především skupina s mezinárodním složením (Irsko, Francie, USA) Rosena Horan & Jean-Pascal Assailly, která představila kombinaci irského a amerického folku. Rovněž německá kapela Across The Border s programem Irské jaro je tu! našla příznivce především u mladé generace.

V roce 2006 se na Portě objevila Rosanne Cash, dcera Johnnyho Cashe. „Byla i v Praze a když se jí ptali, proč nevystupuje v Praze, odpálkovala je, že Porta je v Ústí,“ usmívá se při vzpomínce na šest staré setkání Jindřich Šrejber. Americký písničkář George Hamilton přijel na festival před dvěma lety, v roce 2010. „Přijel tehdy se synem, také muzikantem. Překvapilo nás, že se hlásil k moravským bratrům, po předcích byl totiž Ir. Na české scéně ale nebyl nováčkem, kdysi předtím v Československu hrál s Country beatem Jiřího Brabce a Naďou Urbánkovou.“

Organizování tak velkého festivalu, který má svá oblastní kola a národní finále, nezačíná podle Josefa Vejlupka, jenž má vedení mezinárodního festivalu v Ústí nad Labem na triku, po absolvovaném ročníku, ale dokonce v mnoha momentech daleko před ním!

„Znamená to spoustu jednání s účinkujícími, kteří mnohdy mají v den účinkování na Portě další vystoupení. Je to složité na potvrzení termínu navazuje kontaktování zvukařů, aby příprava vystoupení na místě nebyla dlouhá,“ dává nahlédnout do kuchyně příprav. „Letos například Xindl X hraje ještě odpoledne jinde, na Portě vystupuje večer, Schovanky zase vystoupí až ve 22 hodin, protože ještě předtím hrají, tuším, v Ústí nad Orlicí,“ přibližuje „logistiku“ festivalu Josef Vejlupek.

Chcete vědět o historii festivalu Porta víc? Ještě do 3. března probíhá v galerii Informačního střediska města Ústí nad Labem v Paláci Zdar na Mírovém náměstí výstava fotografií Jindřicha Šrejbera, ale i plakátů, trofejí, propagačních předmětů a tiskovin, kterou pořádá občanské sdružení Ars Porta Bohemica.

„Ke každému ročníku, který se v Ústí uskutečnil, je jeden panel, k tomu ještě informace o akcích trampského hnutí před válkou a těsně po válce. Jediný rok, který na výstavě chybí, je 1976. K němu jsem nesehnal žádné materiály. Ani fotku,“ vysvětluje Jindřich Šrejber.

Shodou okolností právě na tomto ročníku obdržel Zlatou Portu, nejvyšší ocenění festivalu, Jaroslav Velinský, známý pod přezdívkou Kapitán Kid.

Letošní ročník Porty se už bude muset bohužel obejít bez této legendy. Český spisovatel prozaik, textař, trampský písničkář, hudebník a nakladatel Jaroslav Velinský zemřel po delší těžké nemoci v ústecké Masarykově nemocnici 19. února. Letos v prosinci by se dožil 80 let.

Lidé, kteří před 45 lety stáli u zrodu fenoménu zvaného Porta, odcházejí to je život. Důležité však je, že mají spoustu následovníků.