„Pachatelé svou pozornost směřují na věci, které lze snadno zpeněžit. Jedním z posledních případů je vloupání do sklepní kóje v ulici Peškova, kde pachatel odcizil věci v hodnotě 6 200 korun. Dalším z případů je krádež dětského kočárku z prostor kočárkárny v ulici Na Vlnovce,“ uvedla Veronika Hyšplerová z ústecké policie. „V loňské roce jsme evidovali v souvislosti s touto trestnou činností 199 případů,“ dodala Hyšplerová.

Nedávno jsme informovali například, že v Kmochově ulici se vloupal zloděj do sklepní kóje v panelovém domě a doslova ji vybílil. Z kóje zmizelo větší množství drobností: Květináče, osvětlení na vánoční stromeček, vánoční ozdoby, remoska, hračky, elektrický vařič apod. Majiteli zloděj způsobil škodu kolem 20 tisíc korun.

Hyšplerová zdůrazňuje, že se lze preventivně bránit proti zlodějům dodržováním několika zásad: Nevpouštět cizí osoby do domu, zamykat vstupní dveře a zamezit pohledu do vnitřku sklepní kóje (například zevnitř nalepit papírové kartony).

Loni došlo na Ústecku celkem k téměř sedmi stům vloupání do různých místností, sklepů a přístřešků, ze kterých brali zloději, co se dalo. Policii se podařilo 136 zlodějů zadržet. Bylo mezi nimi 9 žen, jedno dítě mladší patnácti let a pět mladistvých do osmnácti let. Zloději způsobili při vloupání škodu přes 17 milionů korun, policii se podařilo zadržet věci jenom za 143 tisíc korun.

Před pěti lety v roce 2007 policie evidovala v ústeckém okresu jenom pět set vloupání do různých místností, sklepů a přístřešků. Škoda přesahovala 13,5 milionu korun a podařilo se zachránit ukradené věci za 193 tisíc korun.