Městské muzeum v Ústí nad Labem bude ještě nejméně do června bez ředitele. Přestože ten dosavadní, Gustav Krov, zemřel už loni v listopadu, město teprve teď hledá jeho nástupce. Zájemci o tuto funkci se mohou hlásit do 7. března.

Důvodem, proč rada města otálela s vyhlášením výběrového řízení bylo, že se koaliční partneři (ČSSD, ODS, SZSP) neshodli na složení komise, která bude nového ředitele vybírat. Dvakrát kvůli tomu radní smetli tento bod z programu jednání, poprvé v prosinci zástupci sociální demokracie a podruhé v lednu občanští demokraté.

Přihlásíte se?

Město jako zřizovatel muzea požaduje od kandidátů vysokoškolské vzdělání, povědomí o fungování i financování příspěvkových organizací a nejméně tříletou praxi v manažerské funkci. Musí mít také negativní lustrační osvědčení a být i občansky bezúhonní. A v neposlední řadě chce čtyřstránkovou koncepci rozvoje muzea.

Radní Arno Fišera (ČSSD) tvrdil, že ODS si do komise najmenovala své lidi s cílem muzeum ovládnout stejně jako ovládají většinu městských organizací. „S tím jsme nemohli souhlasit,“ řekl.

Naopak náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) oponoval, že sice měl komisi vést on, protože má v gesci městské organizace, ale také v ní měli být zástupci asociace muzeí a archivu. Místo toho prý do rady dorazil jiný návrh, kde všichni tři byli nahrazeni sociálními demokraty. “To, že vyškrtli mě, není až tak zásadní. Návrh jsme odmítli, protože z něj vypadli odborníci,“ ujistil.

Nakonec se v únoru obě strany přece jenom dohodly. Potvrdila to mluvčí města Klára Křivská. Ze seznamu, který redakci poskytla, vyplývá, že ředitele muzea budou vybírat jen straníci a úředník. Předsedou výběrové komise je náměstek Řeřicha (ODS) a členy radní a předseda kulturní komise Josef Macík, náměstkyně primátora Zuzana Kailová, radní Pavel Dlouhý (všichni ČSSD) a vedoucí magistrátního odboru městských organizací a služeb Marcel Rahm. Náhradníky pak tajemník magistrátu Leoš Nergl a radní Fišera (ČSSD).

Město počítá, že vybraný ředitel nastoupí do muzea v červnu. Prozatím jeho řízením radní pověřili zástupce ředitele Jiřího Petrů. Ten ujistil, že se do výběrového řízení hlásit nebude, a to i když by k tomu měl všechny předpoklady.

„Je to spíš politická funkce,“ vysvětlil Petrů, proč se hlásit nechce. Podobně odmítavě již dříve reagovali další renomovaní zaměstnanci muzea, jeho vědecký tajemník Václav Houfek nebo historik Martin Krsek. „Já věřím, že město vybere dobrého ředitele. Budeme si držet palce, aby tomu tak bylo,“ dodal Petrů.

Loni se muzeum dočkalo rekonstrukce své historické budovy. Práce přišly bezmála na 450 milionů korun, většinu, 337 milionů, město uhradilo z evropské dotace. Čelí ale při tom podezření z předražení zakázky o více než 180 milionů korun.