Zasedací místnost ústeckého magistrátu je vybavená moderní technikou. Každé slovo během jednání je nahráno a kamery vše natáčejí. Přímý přenos pak běží na stránkách města. Kdo chce ale později zjistit, o čem se jím zvolení zastupitelé bavili, má smůlu. Záznam nikde nenajde. Město je na internetové stránky ani umísťovat nehodlá. Prý tomu brání zákony na ochranu osobních údajů. V jiných městech to ale přitom jde.

Mluvčí města Alexander Kuchař tvrdí, že nezveřejňovat záznamy se město rozhodlo na základě vyjádření Úřadu pro ochranu osobních údajů pro Prahu, kde problém řešili. „Město se rozhodlo tyto záznamy nezveřejňovat, a to i s ohledem na skutečnost, že by mohlo nést příslušné sankce,“ uvedl Kuchař. Úřad prý neměl námitek proti přímému přenosu z jednání zastupitelstva. Zveřejňování záznamů na internetu za účelem následného informování veřejnosti považoval za nepřípustné.

Magistrát je podle něho přesvědčen, že poskytováním on-line přímých přenosů z jednání zastupitelstva má veřejnost přístup ke všem relevantním informacím, zejména pak ve spojení se zveřejňováním materiálů do zastupitelstva v předstihu před jednáním.

Zveřejňovat záznamy z jednání zastupitelstva možné je. Dokládá to i případ sousedního Děčína, který to dělá již přes čtyři roky. „Nikdy jsme kvůli zveřejňování videozáznamu problémy neměli,“ uvedla mluvčí města Romana Silvarová.

O tom, že tomu nic nebrání, je přesvědčený i odborník na svobodný přístup k informacím, Oldřich Kužílek. Při nedávné debatě v Ústí nad Labem uvedl, že jediný problém by viděl v tom, kdyby během jednání zazněl nějaký osobní údaj. Ten by pak nesměl být na záznamu slyšet. „Stačilo by ho vypípnout,“ řekl Kužílek.

Silvarová tvrdí, že Děčín na vše pamatuje. „Kdo chce na zastupitelstvu promluvit, hlásí se písemně a podepisuje, že se zveřejněním souhlasí. Pokud nepodepíše, není na záznamu slyšet,“ vysvětlila. Radnice má vyřešené i to, aby během jednání nezazněly nějaké osobní informace. „Veškerá čtená usnesení jsou anonymizovaná. Nejsou v nich rodná čísla, data narození nebo adresy,“ vysvětlila.

Záznamy z jednání ústeckého zastupitelstva se ale nakonec na internetu objeví.

„Chceme je zveřejňovat na našich stránkách,“ řekl Jan Kvapil z iniciativy Stop tunelům. Ta požaduje zveřejňování informací velmi dlouho a stála i za tím, že zastupitelstvo bylo tento týden poprvé svoláno odpoledne, aby na něj mohli i zaměstnaní lidé.

K záznamům se chce iniciativa dostat tak, že o jejich kopii požádá podle zákona o svobodném přístupu k informacím, Město kopii záznamu vydat musí. Podle Kuchaře zatím nikdo o záznamy na radnici nepožádal.