Chumel žen prohledává chladící pult v prodejně Penny v centru Ústí nad Labem. Po chvíli marného hledání většina z nich naštvaně odchází. Hlavní důvod, proč sem přišly nákup levných vajec, se jim nepovedl. Je to pro ně zklamání, vejce jsou dnes nedostatkovým zbožím, zvláště ty za příznivé ceny.

Některé zákazníky neúspěch rozlítil. „Chtěla jsme je koupit, protože doma téměř žádné nemám a za 59,90 je 30 vajec velmi levných. Bylo to jediné, proč jsem se sem vypravila,“ rozčilovala se Marta Vostřáková.

Na výloze Penny se sice vyjímá velký reklamní leták na levná vejce, ale o tom, že v prodejně nejsou, se nikde nedočtete. „Neměli je ani včera,“ uvedla Radka Šádková.

Penny přitom není jediná prodejna, kde se zákazníci s nedostatkem vajec setkali. „O víkendu je neměli ani v Kauflandu, nakonec jsem je sehnala v Globusu,“ svěřila se Milada Lebedová. Zde si zase zákazníci všimli toho, že levná vejce ve velkém vykupují vietnamští obchodníci, kteří je pak nejspíše prodávají ve svých večerkách.

I když je vajec málo, v Ústí nad Labem se sehnat dají. Redaktor Deníku ve středu pestrou nabídku vajec několika druhů a rozdílných cen našel například v supermarketu Billa v obchodním centru Forum. Vajíčka mohl kdokoli koupit i v Tescu u bývalého kina Hraničář.

Proč jich je málo

Evropská unie zakázala chov slepic v malých klecích. I když na naplnění této směrnice měly jednotlivé členské státy dvanáct let, z nynějších 27 jich podmínky neplní patnáct, mezi nimi třeba sousední Polsko, náš významný dodavatel.

Problémy s vejci má celá Česká republika. Na vině jsou směrnice Evropské unie na rozměry klecí pro slepice. Ty musí být větší než dosud. Místo 550 centimetrů čtverečních musejí mít nově v kleci aspoň 750 centimetrů na jednu slepici. Pokud chovatelé podmínku nesplní, vejce nesmějí na trh. Většina z českých drůbežářů to stihla, jenže například Poláci, Slováci či Španělé, odkud se k nám vejce také dovážejí, větší klece postavit nestačili. Než se to změní, nesmí jejich výrobky na náš trh a dodávky do ČR tím pádem klesly.

„Podle informací, které mám od chovatelů z konce minulého týdne, jsme schopni zajistit průběžné zásobování. Ovšem jen za předpokladu, že se lidé nebudou nějak masivně předzásobovat,“ uvedla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie (ČMDU) Dagmar Tůmová. Podobně to vidí i obchodní řetězce.

Případ vajíček nicméně znovu ukázal na to, jak zrádné může být připravit se o vlastní soběstačnost. V době kolem roku 2004, tedy těsně před vstupem do EU, bylo Česko v produkci vajec zcela soběstačné.

Podle údajů ČMDÚ se tu vyrábělo zhruba 105 procent spotřeby. Pak ale vlivem levných dovozů začala tuzemská produkce klesat, až se v posledních letech zastavila na stabilním čísle 83 procentní soběstačnosti. Jenže kvůli zmiňovaným větším klecím čeští drůbežáři předělávali svoje provozy a naše soběstačnost tak rázem klesla na zhruba 60 procent.

Za normálních okolností se ve velkých drůbežárnách chová kolem 5,2 milionu nosnic. Podle dřívějších odhadů větší klece tento stav snížily až o milion kusů. Z toho pak pramení momentální problémy na pultech.