Za třicet let Hartigem prošlo přes sedmdesát šermířů, dnes vystupuje hlavně v Německu, kde jsou žádaní a sponzoruje zvířátka v zoo.

Kolik lidí se v Hartigu vystřídalo, jaká je její historie?
Skupina Hartigo je jednou z nejstarších skupin na severu Čech a nejstarší ve svém mateřském městě, Ústí nad Labem. Od 1. října 1982, kdy vznikla, prošlo souborem na 77 lidí. Ze zakládajících členů už nikdo ve skupině není.

Proč Hartigo, co to slovo znamená?
Zakládající členové si tento název vybrali podle starobylého rodu Hartigů, kteří kdysi po nějakou dobu měli pobývat na hradě Střekově. Skupina po dobu 10-ti let od založení na hradě vystupovala každý víkend, což už samozřejmě dávno neplatí.

Mohl byste to srovnat, jaké bylo dělat historický šerm „tehdy“ a „dnes“, případně, když jste začínal vy?
Tehdy rozhodně nebylo tolik skupin, jako dnes. Kdo se chtěl věnovat tomuto koníčku, musel umět (nebo znát někoho) vykovat zbraň, vyrobit si kostým atd. Za minulého režimu jsme dostávali nepatrné honoráře a byli jsme šťastní, když jsme si mohli za ně pořídit nějakou rekvizitu, jako třeba renesanční klobouky. Nebo když nám divadlo věnovalo starší, ale stále krásné kostýmy. Vstup do takové skupiny (tedy, když jsem začínal já) byl podmíněn politickou bezúhonností a absolvováním povinné vojenské služby. Ve skupině pak bylo nutné účastnit se přehrávek.

Jak dlouho šermujete?
Já osobně 23 let, skupina jako taková letos slaví třicáté výročí od svého založení.

Děláte jen scénický šerm, divadelní, nebo jezdíte na semináře a učíte se u „profláklých“ učitelů, jako je Peter Koza?
Děláme šerm scénický, bohužel na semináře nějak stále není čas, i když si říkáme, že asi vyšleme někoho z mladších členů „na zkušenou.“

Kolik času a peněz dnes stojí tento koníček?
To se asi nedá přepočítat. Od dubna do září, kdy máme hlavní sezónu a je hodně víkendových vystoupení, je toho času zapotřebí opravdu hodně. Jezdíme nyní i takové dálky, jako jsou města u belgických či francouzských hranic,takže už samotná přeprava na takový šermířský víkend zabere čas.

Vydělá vystoupení vůbec na pokrytí nákladů?
Kdybychom neměli tolik německých akcí, nestačilo by to. Máme také vystoupení charitativního zaměření, v zoo sponzorujeme zoborožce kaferského.

To znamená, že na zoo se také vážou některá vaše vystoupení?
Ano, je to jedno z mála vystoupení v Ústí, kde nás naši přátelé mohou vidět v Den adoptivních rodičů, jinak moc příležitostí k vystoupení v našem městě není, takže je odkazujeme na velikonoční víkend do blízkého Freitalu u Drážďan na středověkou akci, kde jsme již více než 10 let stálými hosty.

Co „veselé historky z natáčení,“ máte nějaké?
Po čase se smějeme i tomu, jak jsme jednou nechali v Ústí náš gotický stan, či jak manažerka skupiny v podvečer při odjezdu z německého Görlitzu pronesla památnou větu: odjíždíme domů ve skvělý čas a asi za 20 minut se nám totálně rozbilo auto a my do rána čekali na odtah.

Zažili jste taky ponorkovou nemoc?
Kdysi jsme se účastnili desetidenních akcí v sousedním Sasku, takzvaných osidlovatelských pochodů, tak jak tomu skutečně v historii bylo. Denně jsme byli na jiném místě, spolu s námi povozy s koňmi, lidé převlečení za sedláky, děti, hospodářská zvířata, dobová hudba, kejklíři a pochopitelně šermíři. To pak není divu, že na vás ta ponorka tak trochu zaútočí. Jinak od té doby s tím nemáme problémy.

Vyrábíte si zbraně a kostýmy sami nebo raději nakupujete?
Vzhledem k možnostem, které dnes nabízejí internet a bezpočet dobrých e-obchodů, si už dnes téměř výhradně vše nakupujeme tímto způsobem, samozřejmě občas s nostalgií vzpomínám na to, jak jsme se scházeli třikrát týdně a neustále něco vyráběli svépomocí.

Máte nějakou specialitu, co někdo jiný nedělá?
Vzhledem k tomu, že jsme v Německu žádaní,vystupujeme tam každoročně s dvěma scénáři v němčině, nepopírám, že někteří z nás se jej musí učit komplet nazpaměť. Pak také vozíme s sebou naši vlastní raznici mincí, diváci si po vystoupení mohou sami vyrazit památeční minci Hartiga.