Včera jim neušly komise zastupitelstva, ani městské organizace, jako je například Dopravní podnik města Ústí nad Labem (DPMÚL). Zdroj, blízký městské radě, jenž si ale přál zůstat v anonymitě, pak redakci Ústeckého deníku sdělil, že zrovna třeba z představenstva DPMÚL museli odejít Tomáš Indra, Libor Turek a Tomáš Kraus.

„Nahradí je doktor Vladimír Novák (TOP 09), Jakub Zavoral (TOP 09) a Pavel Boček (TOP 09). Krause navíc odvolali z funkce ředitele a vedením pověřili Milana Šlejtra, který sedí v představenstvu,“ uvedl zdroj Deníku.

Redakce oslovila jednoho z nových členů představenstva, „topkaře“ Bočka. Ten sice uvedl, že nějakou nabídku samozřejmě očekával, ale že prý o této nominaci vůbec nevěděl.  „Od vás to slyším poprvé. Tak proto mě primátor pozval na čtvrtou hodinu k sobě. No, jenom na kafe to asi nebude,“ zareagoval překvapeně zastupitel.

Dál Boček sdělil, že se bude v představenstvu držet toho, co už jednou slíbil. „Jak jsem předeslal v rozhovoru pro Ústecký deník, budu dbát na to, aby dopravní podnik našel skryté rezervy ve vnitřních strukturách, ale ne tak, aby to negativně ovlivnilo cestující.“

Přesuny v komisích

Co se komisí ústeckého zastupitelstva týká, zdroj Deníku předal nový personální seznam. Zmizela z něj, tedy alespoň z těch opravdu důležitých, velká část zastupitelů ODS a SZSP. Namátkou, majetkovou komisi opustili Bronislav Špičák, Martin Šťastný, Tomáš Nedvěd, nahradí je komunisté Jan Michalec, Josef Dyrynk a Vlastimil Doucha (ČSSD).

Co se ČSSD týká, odehrálo se i tady několik přesunů. Lékař Pavel Dlouhý odešel ze zdravotní komise do komise pro územní plánování. Zasedne v ní spolu s komunistou Pavlem Vodseďálkem, architektem Jiřím Němečkem, který se angažuje v občanském sdružení Váš Střekov a jenž zaujme místo architekta Zdeňka Šťastného.

Známá jména

Radní pak také navolili do kulturní komise Jana Kvasničku, bývalého provozovatele klubu Circus, nebo Jaroslava Achaba Haidlera, bývalého ředitele Činoherního studia.  Tvrdí, že s tím souhlasil, funkci mu údajně nabídl předseda ústecké TOP 09 Jakub Zavoral.

„Budeme tak mít pod kontrolou, jakým způsobem se rozdělují peníze na kulturu. Vždy jsme to kritizovali,“ uvedl Haidler. Dodal, zároveň že již dlouhou dobu požaduje, aby veškeré informace z radnice byly přístupné veřejnosti. Proto prý bude o všem, co se v komisi děje, rád informovat.

Objevují se tu i další známá jména, například Květoslava Čelišová ve školské komisi (KSČM), případně David Daduč (SZ) v životním prostředí a jeho stranický kolega Jaromír Veselý v územním plánování. Čistka postihla i téměř všechny Severočechy.cz, zůstala pouze Hana Bergerová ve školství a Jiří Morštadt v životním prostředí.

Důsledky a ODS

To v podstatě znamená, že obě politické strany, ODS a SZSP, definitivně ztratily většinu vlivu na dění ve městě. „ODS bude pozorně sledovat další rozdělování a přidělování funkcí členům TOP 09 a KSČM, kteří neustále tvrdí, že žádná hlasovací koalice v zastupitelstvu města Ústí není,“ komentoval čistky Tomáš Kraus za ústeckou oblastní radu ODS v písemném prohlášení.

„Poprvé po 23 letech, usedli do komisí zřizovaných radou města opět komunisté. To, co se dalo ještě před 4 dny prezentovat jako náhoda, dnešní jednání rady města potvrdilo. V Ústí nad Labem existuje nová neformální koalice ČSSD, TOP 09 a KSČM,“ dodal Kraus.

Stáhněte si…
- Tiskové prohlážení ODS
- Změny v komisích