Úklid městských zelených ploch a sečení trávy od příštího roku nebude muset automaticky zajišťovat společnost AVE. Firmě, která až do své koupě rakouskou společností bývala Technickými službami města Ústí nad Labem, končí na údržbu zeleně smlouva. Pokud bude chtít v údržbě Ústí nad Labem pokračovat, nezbude jí, než se o další působení poprat s konkurencí.

Starostové městských obvodů, které mají údržbu zeleně a úklid těchto ploch na starosti, potvrzují, že vypíší výběrové řízení. Slibují si od toho  nižší ceny za sečení, než které musí platit za současných podmínek. Peněz na zeleň je nedostatek, město totiž šetří. „Zkoušeli jsme dělat testovací výběrové řízení a nabídkové ceny byly nižší, než má AVE. Smlouva ale vypovědět nešla,“ uvedl starosta Severní Terasy Josef Macík.

Podobně budou postupovat i v největším ústeckém městském obvodu – Město. Podle starosty Jana Tvrdíka chtějí výběrové řízení vypsat co nejrychleji. „Rádi bychom ho vypsali do poloviny roku. Protože se dá předpokládat, že se může někdo odvolat. Tak abychom neskončili v situaci, že se nám o zeleň nebude mít po vypršení smlouvy kdo starat,“ vysvětlil Tvrdík.

Podle něho nebude městský obvod hledat firmu, která by se starala o celý městský obvod. „Máme naše území rozdělené na pět částí, budeme hledat firmu vždy pro konkrétní část. V minulosti se nám to osvědčilo,“ uvedl Tvrdík.

Smlouva se ale nebude týkat úklidu komunikací a hlavních chodníků. Ty nemají ve své správě městské obvody, ale centrální radnice. „Nebylo by to ani logické. Je v pořádku, že je to pod centrální radnicí,“ uvedl Macík.

Město nechává pravidelně posekat jen necelou polovinu pozemků, kterou  Ústí vlastní. Celkem jich je ve vlastnictví města 760 hektarů, na zhruba 75 procent z nich roste tráva.  AVE se loni pravidelně starala o 302 hektarů, o další část se starají místní zemědělci, ale nemalá výměra jich zůstává neposečená. Pozemky, které jsou uvnitř města, se sekají zhruba pětkrát do roka, záleží na objednávkách obvodů. Méně frekventované louky pak třeba jen dvakrát ročně.

Společnost AVE CZ koupila od města Ústí nad Labem 90 procent společnosti Technické služby města Ústí nad Labem v roce 2006. Je součástí mezinárodní skupiny AVE, které patří do rakouské skupiny Energie AG.

Kolik mají peněz:
Městské obvody, které se starají o zeleň, dostanou z města na její údržbu v průměru o 10 % méně než loni. Například centrální městský obvod bude mít místo 18,4 jen 16,4 milionu Kč.