Jeho představitelé tvrdí, že se jim podařilo získat důkazy, podle kterých město opakovaně porušilo zákon o veřejných zakázkách a připravilo  se o miliony korun.

Podle předsedy sdružení Jana Kvapila to dokazují dokumenty, které získali z města a hlavně ministerstva pro místní rozvoj. To prý na porušení zákona o veřejných zakázkách přišlo.

„Na základě této skutečnosti ministerstvo odmítlo městu poskytnout dotaci na pořízení územního plánu ve výši 3 milionů korun. Podle našeho názoru toto nestandardní výběrové řízení stojí i za mimořádně vysokou pořizovací cenou nového územního plánu, která ani v českých poměrech nemá obdoby,“ uvedl Kvapil.

Sdružení proto podalo trestní oznámení na policii. Chce, aby zjistila, kdo konkrétně je za vše odpovědný.

Ústečan Daniel Bachmayer Deníku řekl, že ho taková zjištění nepřekvapují. „Policie ale podle mne nic nevyšetří. O různých trestních oznámeních se v minulosti psalo již tolikrát a nikdy nikoho z radnice neobvinili. Tedy až na starostu Cermana,“ uvedl.

Územní plán schválilo zastupitelstvo v prosinci loňského ruku. Pro jeho přijetí se vyslovilo 22 zastupitelů, většinou zástupců tehdejší koalice ČSSD, ODS a SZSP. Ruku tehdy pro něj nezvedl primátor Vít Mandík.

Podle města se chyba nestala. „Město Ústí nad Labem nadále zastává názor, že proces vyhotovení územního plánu, včetně výběrového řízení na zhotovitele územního plánu, proběhl v souladu s platnými zákony,“ uvedl mluvčí Alexander Kuchař.

Bývalý náměstek primátora Jan Řeřicha, který měl v uplynulých letech územní plán na starosti, nezvedal svůj telefon.

Již při jeho schvalování mnozí aktivisté upozorňovali, že územní plán je neuvěřitelně drahý. Stál 30 milionů korun. „Ústecký územní plán vyšel o více než polovinu dráž, než v Liberci,” tvrdil například David Daduč. Kvapil zase argumentoval jedinou studií za 6,9 milionu korun. To prý byla cena územního plánu v Pardubicích.

Schválený dokument přitom není dokonalý. Obsahuje variantu tunelů, kterou ani aktivisté a v současné době ani vedení města nechce. Proto radnice okamžitě po jeho schválení začala připravovat jeho změnu, ve které varianta tunelů zmizí. Vedení města tvrdí, že odstranění tak drahé nebude.