Ústečance Petře Langové mohou děkovat budoucí rodiče za to, že nebudou muset v nemocnicích nechávat peníze. Díky boji, který spustila na základě zkušenosti v ústecké nemocnici, se změnily platné zákony. Nemocnice již nemohou vydělávat na tom, že budou chtít od otců peníze za přítomnost u porodu.
Ústecký deník byl jako první, který o aktivitě Petry Langové informoval, a pomohl tak otcům ušetřit.
Langová se do boje pustila, když zjistila, že ústecká nemocnice chce tisíc korun za otce u porodu. Účtovala ho za kurz. Založila občanské sdružení a začala sbírat podpisy pod petici, která by praxi zamezila. Ministr Leoš Heger ji vyslyšel a zákony se změnily. Nyní tvrdí, že náklady by měly proplácet zdravotní pojišťovny.
„Jsem samozřejmě ráda, že se nám podařilo změny dosáhnout,“ tvrdí dnes Langová. Podle ní bylo chování některých nemocnic skandální, nejenže chtěly peníze, ale ani otce nepouštěly k celému průběhu porodu. „Většina nemocnic praxi změnila. Nyní posíláme do všech dopisy, ve kterých je upozorňujeme na změnu zákonů,“ uvedla.
Praxi změnila i Masarykova nemocnice. „Přítomnost otce je u porodu zdarma. Reagovali jsme tak na změny předpisů. Platí se jen za kurz. Ale ten je dobrovolný,“ řekl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.
To však podle něho neznamená, že by otec za to, že je u porodu, neplatil vůbec nic. Nemocnice si podle něho účtuje náklady za ochranné hygienické pomůcky, které musí mít otec během porodu na sobě.
Nemocnice se tak možná opět se sdružením, které Langová založila, v budoucnu dostane do sporu. Ústečanka tvrdí, že s nimi spolupracuje tým právníků. Jejich stanovisko je údajně jasné nemocnice za přítomnost otce nemohou účtovat vůbec nic, a to ani za ochranné pomůcky. Dodala, že jsou připraveni v případě takové praxe se s nemocnicemi i soudit.