Z centra Ústí nad Labem stále mizí další a další prodejny. Situace je taková, že Ústecký deník napočítal jen na hlavních ulicích a náměstích v centru města 33 volných obchodních ploch a opuštěné kino Hraničář. Prodejny se sice občas zaplní, ale jiné se naopak uvolňují. Odborníci se domnívají, že se situace jen tak nezlepší. Naopak.

Čtěte také: Architekt Havlík: Balancujeme na OSE

Mnohým Ústečanům se současný stav obchodní sítě v centru Ústí nad Labem příliš nelíbí. Někteří dokonce tvrdí, že se zde dokonce kvalitně ani nakupovat nedá.

close Prodejny mizí z centra Ústí. zoom_in

„Většina prodejen v centru města jsou asijské prodejny, všelijaké lidovky, herny nebo banky,“ uvedla Šárka Slunéčková.

Podle majitele realitní kanceláře RE/MAX Vision Miroslava Štrojsy jde o dlouhodobý trend. Velcí obchodníci se podle něho přesídlili do obchodních domů, v Ústí nad Labem hlavně do Fora.

„Záleží jim na tom, aby byly prodejny v místě, kde budou mít jistý dostatek zákazníků. Jsou kvůli tomu ochotni platit i vyšší částky pronájmu. Ty jsou zde vyšší než pronájem obchodních prostor na ulici,“ vysvětlil. Dodal, že v posledních letech dokonce ceny pouličních pronájmů klesají.

Občas se ale některé prodejny obsadit podaří. Například v Pařížské ulici se v posledních měsících i dnech několik nových objevilo. Od dubna funguje prodejna kuchyní, před několika dny se zde objevila prodejna s léčivými přípravky a na začátku května má začít fungovat další provozovna.

Štrojsa tvrdí, že zájemci o takové prodejny většinou bývají nováčci, kteří zkoušejí začít s nějakým podnikáním.

„Při zahájení svého podnikání hledí především na cenu, nikoliv na počet zákazníků,“ vysvětlil. Tím odůvodňuje i to, že mnohé prodejny končí. Jejich provozovatelům se nepovede podnikatelský záměr.

Situace v centru Ústí nad Labem je různá, Nejvíce volných ploch je v Severu. Vlasta Kaslová, ředitelka ústecké pobočky Amaneus Real, která Sever provozuje, uvedla, že malý zájem obchodníků velmi pociťují. „Klesly i ceny nájmů. Někde až na třetinu,“ uvedla.

Tvrdí, že za něco může otevření centra Forum, ale není to prý jediný důvod.

„Sortiment, který z centra zmizel, často ve Foru ani zastoupený není. Velký problém, se kterým se obchodníci v centru města potýkají, je třeba nedostatek parkovacích míst. Když tu lidé nemají kde zaparkovat, jezdí raději na nákup do center na okraji města,“ uvedla. Ústí se tak liší třeba od Drážďan, kde obchody v centru fungují.


Palác Zdar

Jednou z nejlukrativnějších ploch v centru Ústí nad Labem je Palác Zdar na Mírovém náměstí. „Nyní je zaplněný již z více než 80 procent,“ řekl Deníku Jakub Zavoral ze společnosti AZ Sanace. Z Mírového náměstí jsou prostory zaplněné, je zde informační středisko, restaurace nebo banka. Viditelně prázdněji je ale z Dlouhé ulice. Naposledy se sem vlastníkovi podařilo získat společnost T-Mobile. Zavoral přiznává, že získat nového zájemce je velmi těžké. „Obchodních i kancelářských ploch je v Ústí přebytek. A projevuje se i hospodářská krize,“ vysvětlil.