Odborníci na pravicový extrémismus spatřují v tomto tanci skrytou ultrapravicovou symboliku. Proto také skupinku 35 tanečníků doprovázela policie. Jak uvedl jeden z účastníků akce Marek V., který nechtěl zveřejnit své příjmení, šlo pouze o tanec proti drogám.
„Ústí je největším spotřebitelem měkkých drog na severu Čech. Nešlo o nic, než vyjádřit negativní postoj k nim,“ řekl.
Na celou akci dohlíželo několik policistů v autech. „Jednalo se o běžný výkon služby, kdy po dobu konání této akce se na tomto místě soustředilo pár policejních hlídek,“ uvedla mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.
Nevinně vypadající zábava může mít však závažnější podtext. Ačkoli hudební styl zvaný hardbass má kořeny v běžné, spíše levicové techno - scéně, odborníci na extrémismus spatřují v rytmickém tanci skrytou ultrapravicovou symboliku.
Jak uvedl odborník na pravicový extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně, snaží se členové krajní pravice přiblížit svou alternativní subkulturu širší veřejnosti a pomocí rebelantské image získat nové příznivce mezi mládeží. „Někteří příznivci hardbassu jsou propojeni s krajní pravicí, respektive s chuligánskými gangy, kde se ultrapravicové postoje vyskytují,“ doplnil.
Jeho slova o ultrapravici mohou potvrdit video záběry pořízené při nedělním tanci Ústím a umístěné na internetu. Příznivci hardbassu tančí u zastavárny U Žida nebo u Židovské hvězdy v městských sadech. „Trasa tance byla vybrána náhodně. Bylo to spontánní, nebylo to nic proti Židům,“ dušoval se Marek V.
Znaky chuligánství lze spatřit zase v záběrech, kdy vyznavači harbassu tančí kolem policejního auta nebo před krajským policejním ředitelstvím republikové policie.
„V dalším měsících určitě zase něco v Ústí bude,“ řekl závěrem Marek V.