Pokud vyhledáte jeho stránky, snadno zjistíte, že se vlastně jmenuje Martin Šlambor. Ti dříve narození si hned vybaví volejbalového reprezentanta stejného příjmení, který hrával za Chemičku Ústí. Štíhlý, černovlasý, přemýšlivý typ. V roce 1982 vycestoval s rodinou do Itálie, kde trénoval slavné Udine.

Mladý Martin v Itálii zjistil, že je talentovaný na jazyky a dnes plynně hovoří italsky, anglicky, rusky, španělsky. „Projel jsem 79 zemí, zbývá mi už jen pohled z vesmíru na modrou planetu. To je můj poslední sen," konstatoval mladý cestovatel.

„Vždycky jsem chtěl cestovat, na vlastní oči vidět barevný svět, poznávat lidi z jiných kontinentů, točit o nich filmy, psát knihy. Nejezdím v žádném luxusu, pěkně s krosnou na zádech, batohem na prsou a pokud možno pěšky. Naposledy jsem byl v Africe a tam pochopíte, jak se v Čechách máme dobře," konstatuje Eslem.

Po chvilce povídání o černém kontinentu najednou přehodí téma někam jinam. „Jižní Amerika je kouzelná, plná překrásných přírodních scenérií, ale také zrádná, falešná, plná násilí. Slavný brazilský karneval samby zná každý z televize nebo z filmu. Já jsem byl v Brazílii dvakrát a protikladem luxusních ulic je krutá realita špinavého předměstí. To však nikdo nedá do nabídky cestovek," s leskem v očích vysvětluje mladý muž.

Při pobytu v Africe navštívil několik národních parků a jak sám říká, měl ohromné štěstí. Při pobytu ve Rwandě nafilmoval celou rodinu horských goril a byl to podle něho nepopsatelný zážitek. „Vylezl jsem pár solidních kopců, pokořil ledovce, prošel pouští i hlubokými lesy. Velkým městům se vyhýbám. Ve volné přírodě zdravé zvíře na člověka neútočí, to mohu potvrdit, ale nesmíte mu strkat foťák před čenich, když zrovna večeří," s úsměvem komentoval několik fotek v divočině.

Po chvilce přišla řeč i na zdravovědu. „Něco vyřeší očkování, zbytek slivovice. Někdy je problém s jídlem, třeba v Africe si moc na hygienu nepotrpí. Nikdy nepijeme tamní vodu, jedině balenou. Když ale máte pořádný hlad, neptáte se původ masa v misce. Zavřete oči a představujete si řízek," upřesnil Eslem.

Bývalý aktivní volejbalista vydal dvě knihy, zpracoval několik dokumentárních filmů a rozmlouvá o svých cestách na besedách. V Ústí jste ho mohli vidět v muzeu, kde popisoval Brazilii a Izrael. Několikrát byl hostem vědecké knihovny.

Zpracoval Miroslav Vlach