Profesionální ústecký hasič Radim Slavík, bývalý velitel směny „A" po jednadvaceti letech aktivní služby ve výjezdu pověsil „mokrou hasičinu na hřebík."

Od dubna se stal velitelem ústecké požární stanice, oficiálně stanice krajského ředitelství Hasičského záchranného sboru (HZS) Ústeckého kraje. Stal se tak „šéfem" největší profesionální požární stanice v Ústeckém kraji.

Na svém kontě má coby „mokrý" hasič Radim Slavík na desítky, možná stovky zásahů. Podílel se na likvidaci desítek požárů, zachraňoval posádky při dopravních nehodách, byl u požáru rafinerie v Litvínově, u požáru provozu pryskyřic ve Spolchemii, u povodní na Ústecku i u odřadů na Moravě.

O tom, že je muž činu, svědčí i účast na jedné z nejprestižnějších hasičských soutěží o železného hasiče.

„V roce 2003 jsem absolvoval v Praze TFA a tam jsem si myslím opravdu sáhl na samé dno svých fyzických možností," vzpomíná na sportovní aktivitu završenou výstupem do 21. patra velitel stanice ústeckých hasičů.

„Necítím se být ale úředníkem. Výhodou je, že po těch mnoha letech znám problematiku řadového hasiče z výjezdů. Vím, co kluky nejvíc trápí a v čem bych jim mohl nyní z postu velitele stanice pomoci," říká s nadšením devětatřicetiletý Radim Slavík.

I po měsíci v kanceláři v nové funkci je stále ještě zavalen administrativou a seznamuje se s řídící činností a celkovou agendou.

„Do funkce jsem nastoupil s vizí vybudovat na stanici maximální servis sloužícím hasičům ve výjezdu. Vytvořit podmínky pro jejich lepší proškolení, vzdělávání, zajistit vybavení a snažit se obhájit nákup co možná nejlepší techniky a prostředků," vysvětlil velitel ústeckých profesionálních hasičů.

Hasiči na Ústecku jsou kromě standardních likvidací požárů předurčeni i pro zásahy u velkých dopravních nehod spojených s likvidací úniků nebezpečných látek, k vyprošťování nákladních aut po nehodách, k zajištění nouzového přežití a nově také pro zajištění služby leteckého záchranáře ve spolupráci s leteckou záchrannou službou.

„Požadavků na naši práci a především na profesionální zásah je stále více, bohužel lidí je ale stále méně. Před lety bylo na jedné směně až 33 lidí, tedy včetně dvou spojařek a operačního důstojníka, dnes je to tabulkově 23 hasičů na jedné směně," hodnotí situaci a vzpomíná šéf ústeckých hasičů Radim Slavík.

Tabulkově by stanice v Ústí nad Labem měla mít tedy podle vyhlášky celkem 69 lidí, bohužel nenaplněnost stavů a neustálý tlak na snižování počtu sloužících příslušníků z generálního ředitelství HZS určil dnešní realitu, která je jen 67 lidí v současnosti.

„Z toho je jeden dlouhodobě převelen na stanici v Petrovicích, kde je také podstav a na další nástupy zatím marně čekáme. Věřím ale, že v dohledné době dojde k doplnění minimálních stavů," říká šéf ústeckých hasičů.

„Rád bych tu vytvořil stanici s lidskou tváří, tedy zlepšil a hlavně změnil komunikaci „mokrých" hasičů s vedením v kancelářích, a díky velkému omlazení sloužících hasičů by se tu měla zlepšit také týmová práce. Hasič ve službě totiž tráví třetinu svého života, měl by své kolegy brát téměř jako svou rodinu. Musí se navzájem respektovat, umět si pomoci a poradit, je-li to potřeba," uvedl Radim Slavík.