Vandalové jsou čím dál drzejší. Už neničí „jen" majetek, útočí i na lidi. Své o tom ví obyvatelé z okolí ulice Elišky Krásnohorské.

„V noci ze soboty na neděli mě probudila obrovská rána. V šoku jsem vyskočila z postele a po obhlídce zjistila, že kdosi mi hodil do okna kámen. Naštěstí prorazil jen vnější část skleněné výplně, vnitřní odolala, pouze popraskala a vysypalo se pár střepů," vylíčila nedávný incident jedna z obyvatelek přízemního bytu na sídlišti SNP na Skřivánku.

Okno ložnice má právě do ulice Elišky Krásnohorské, odkud kámen přilétl. Nechce ani domýšlet, jak to mohlo skončit, kdyby úder byl jen o malinko razantnější. Kámen by jí přistál přímo na hlavě.

Bývala to dříve poklidná alej jako stvořená k procházkám. „Už dávno to neplatí, každý týden se tu něco semele. Dokud šlo o rámus, nepořádek, zničené koše a podobně, tak to bylo sice nepříjemné, ale teď už jde o život a to je alarmující," zlobí se žena. A není sama, v tu samou dobu podle ní ohlásilo rozbitá okna víc lidí.

Potvrdila to i mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. „Šlo o čtyři případy," řekla s tím, že pachatel nebo pachatelé tehdy táhli několika ústeckými ulicemi.

Policistům se je ale vypátrat nepodařilo. Případ, který vedli jako přestupek proti majetku, proto nakonec odložili.

Poškozené Ústečance se přístup policie nelíbí, domnívá se, že pro bezpečnost zdejších lidí dělá málo. „Chtělo by to větší nasazení," soudí. Má strach nejen o sebe, ale i o svou malou dceru, která s ní spává ve stejné místnosti, jen naštěstí v inkriminovanou noc byla u prarodičů. „Sousedka už dříve žádala, aby alejí procházely hlídky, ale nevidíme je. A u sousedního objektu jsou kamery, musely přece vandaly zaznamenat. Přesto spravedlnosti unikli. Nechápu to a bojím se," řekla žena. Proto také chce zůstat v anonymitě, ale redakce její jméno zná.

Hyšplerová odmítla, že by policie něco zanedbala, pokud by záznamy existovaly, policisté by jich využili, je to podle ní standardní postup. A běžná hlídková služba tu prý funguje stejně jako jinde, ale nemůže být v každou dobu v každé ulici jeden policista. Navíc lidé jim prý vyšetřování uvedeného případu vůbec neusnadnili, vesměs rozbitá okna hlásili se zpožděním od 15 minut až po hodinu. „Kdyby volali hned, hlídka tam mohla být dříve, než by pachatelé stihli zmizet," dodala mluvčí.

Zástupce ředitele městské policie Jan Novotný uvedl, že i strážníci o problému s vandaly v ulici Elišky Krásnohorské vědí a na tato místa se víc zaměřují. „Počet tady hlídkujících strážníků jsme zdvojnásobili," ujistil. Několik vandalů, většinou šlo o omladinu, už prý také přistihli přímo při činu, znečišťovali veřejné prostranství. „Donutili je uklidit vysypané koše, uložili pokutu a vykázali je pryč," řekl Novotný. Je přesvědčen, že se situace zlepšila, ale připouští, že by tu byl třeba strážník pořád. Jenže takových míst je podle něj v Ústí víc a všude být vždy nemohou.