Po několika větších investičních akcích v uplynulých letech se letos Velké Březno chystá investovat do oprav bytových domů, které vlastní. Podle starosty Michala Kulhánka na to mají vyčleněn asi milion korun. Další peníze půjdou do opravy vodovodu. Roční příjmy obce jsou kolem 23,5 milionu korun.

Velké Březno má ve svém vlastnictví celkem 170 bytů. „Chceme je udržet v dobrém stavu, investice si zaslouží," vysvětlil Kulhánek. Podle něho většinu peněz, které obec do bytů investuje, vybere na nájemném.

Další investicí, na kterou se radnice chystá, je rekonstrukce vodovodu ve Školní ulici. „Velké Březno na rozdíl od jiných obcí má vlastní vodovodní řad. Ve Školní ulici je nejstarší a vyskytuje se zde mnoho poruch," vysvětlil starosta. Na akci má obec vyčleněno půl milionu korun. Pokud bude třeba, je schopná další peníze přidat. Podle Kulhánka totiž Velké Březno v loňském roce díky prodeji bytů za výhodné ceny uspořilo dva miliony korun, které má v rozpočtu jako rezervu. Vedení obce zatím nerozhodlo, jak je použije.

V rezervách má Velké Březno mnohem více prostředků. Loni na začátku roku obec zaplatila dočasný úvěr, který si vzala na revitalizaci pískovny ve Valtířově na sportovně-relaxační areál. Ten z velké části platila z evropských dotací, ale ty přišly až po dokončení akce. Proto obec potřebovala krátkodobý úvěr, který pak z dotace uhradila. Nyní má dluh jen 3,2 milionu korun, který si před lety vzala na bytové domy. Splácí ho z nájemného, a nijak to proto rozpočet nezatěžuje.

Z minulých let má navíc Velké Březno uspořeno dalších 3,5 milionu korun. V červnu budou zastupitelé rozhodovat, na jaký bankovní produkt je uloží. Peníze chce obec mít připravené na nějaký krizový případ.