Zatím jen jedno onemocnění klíšťovou encefalitidou eviduje Krajská hygienická stanice v Ústí nad Labem. Ředitel Josef Trmal ale varuje, že co nevidět přibudou další případy. „Sezóna teprve začíná a problém se bude stupňovat," soudí.

Souhlasí s tím i primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý. Podle něj první vrchol aktivity klíšťat, která nemoc přenášejí, nastane už velmi brzy, na přelomu května a června. Další pak v září. V těchto obdobích se většinou nakazí nejvíce lidí.

„Ale chytit infikované klíště může člověk i kdykoli jindy a to prakticky kdekoli. Třeba v příměstském parku nebo na sídlišti," tvrdí Dlouhý. První letošní pacientce se například stala osudnou procházka na Erbenovu vyhlídku, a to už na začátku jara.

„Čekali jsme, že únorové extrémní mrazy počet klíšťat zredukují, ale nestalo se tak, je jich dost," řekl lékař. Kromě encefalitidy nakazila klíšťata už několik Ústečanů také boreliozou. Dlouhý potvrdil, že na jejich oddělení se léčí tři.

Petr Pilous z Krajské veterinární správy upozornil, že rizikovou může být rovněž konzumace masa a mléka ovcí a koz nakažených klíšťovou encefalitidou. „U takových zvířat není zjistitelný klinický příznak, neprojevuje se to na produkci, ani na váze. Proto je nutné jejich mléko pasterovat a maso řádně tepelně opracovat. Není prostě možné všechny kozy a ovce kvůli tomu kontrolovat," uvedl. Primář infekčního oddělení potvrdil, že v nedávné minulosti u nich opravdu pacient, který se nakazil konzumací kozího mléka, ležel.

I když podle Dlouhého všechny letošní případy jak klíšťové encefalitidy, tak boreliozy měly spíše lehčí průběh, mohou obě nemoci zanechat trvalé následky. Zatímco proti borelióze není jiná ochrana než vhodný oděv a repelenty, proti obvykle závažnější encefalitidě, která ročně v republice postihne 600 až 1 tisíc lidí, je nejúčinnější prevencí očkování.

Podle lékařů by jej měli zvážit hlavně ti, kteří tráví hodně času v přírodě, tedy turisté, zahrádkáři, rybáři, houbaři i pejskaři. „Počet zájemců o očkování ale spíše klesá. Zřejmě zde hraje roli ekonomická stránka, lidem se hůře žije," soudí Dlouhý.

Vedoucí odboru očkování a cestovní mediciny Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem Eva Jílková poznamenala, že nejvíce lidí se nechávalo očkovat v roce 2008 poté, co byl v Česku zaznamenán rekordní počet přes tisíc onemocnění klíšťovou encefalitidou. „Hlavně v posledních dvou letech je zájem o očkování menší," řekla i ona. Také míní, že je to z finančních důvodů. Naštěstí prý ale podle ní přibývají zdravotní pojišťovny, které na toto očkování svým klientům přispívají.

Očkovat lze podle ní po celý rok, i v době, kdy už jsou klíšťata aktivní. Lékařka doporučuje toto očkování mj. i těm, kteří se chystají na dovolenou do oblastí se zvýšeným výskytem infikovaných klíšťat, třeba do jižních Čech.

Očkování proti klíšťové encefalitidě
Základní očkování se skládáze tří dávek očkovací látky, jedna stojí kolem650 korun. Druhá dávka se aplikuje v rozmezíjednoho až tří měsícůpo první, třetíza dalších 9 až 12 měsíců. Přeočkování jednou dávkou se pakdoporučuje za 3 až 5 let.