Arogantní, nekompetentní postoj. Ani jsem městu nestál za zavolání, zlobí se Lukáš Rytíř, mladý Ústečan, který se zajímal o možnost koupě koupaliště v Brné.
Ústečtí radní záměr prodeje neschválili a žádost smetli ze stolu. Jeden z nich, Arno Fišera se při tom obul do magistrátních úředníků, že takovým nesmyslem vůbec neměli radu zatěžovat.

Koupaliště v Brné, jak ujistil, se město zbavovat nebude. Nechce mu prý připravit podobný osud, jaký před osmi roky připravilo tehdejší vedení města koupališti habrovickému. To se v soukromých rukou proměnilo v ruinu obklopenou smetištěm.

Rytíře odmítnutí a hlavně jeho způsob rozhořčily. „Fišera jen kritizuje a pro Ústí nic nedělá. Alibisticky veškeré pochybení úřadu svádí na předešlé vedení, sám tam přitom sedí roky," pustil se do radního. „Jeho náplní práce je projednávat nabídky a vyhodnocovat nejlepší. Za to je placen, ale evidentně to nedělá," dodal Rytíř s tím, že žádost proto podá znovu.

Špatný stav

„Koupaliště je v zoufalém stavu. Strategie města je ovšem taková, že opraví pouze to, co je na spadnutí a kdo ví, jestli. Já chci areál zrenovovat a nabídnout tam Ústečanům lepší vyžití," tvrdí muž.

Nikdo se ale prý neobtěžoval ho kontaktovat a zeptat se ho, co je zač a jaké má s koupalištěm úmysly. „Zabývat se podnikatelským záměrem je pro městské představitele ztrátou času. To je hodně smutné," řekl Rytíř. Přičítá to tomu, že dotaz na odprodej koupaliště podal standardní cestou bez lobování.

O sobě řekl, že je ústecký patriot a koupaliště v Brné je jeho srdeční záležitostí. Vadí mu, že pomalu, ale jistě chátrá. „Třetím rokem je mimo provoz starý rekreační bazén. Teď praskl a byl zavřen další. Za chvíli nám tu ke koupání zbude jenom Labe," obává se. Poukázal rovněž na špatné zázemí pro návštěvníky, hlavně záchody, chudé služby, nedostatek atrakcí. Je přesvědčen, že koupaliště se musí z gruntu změnit a chtěl by se o to pokusit.

Jak, to blíže nespecifikoval, prý za této situace nechce odkrývat karty. Řekl jen, že on by v Brné rozšířil aktivity a že by areál sloužil Ústečanům i mimo hlavní sezonu.

Vedle rodin s dětmi by zde nabídl vyžití i sportovním družstvům. Také by organizoval víkendové akce, soustředění, v zimě upravil plochy k bruslení aj.

Na otázku, zda by rozsáhlý areál, i s parkovištěm o rozloze bezmála 42 tisíc metrů čtverečních, nebyl pro jednotlivce příliš velké finanční sousto, mínil, že nikoli. Víc to komentovat odmítl s tím, že zatím není souhlas k prodeji, odhad ani další potřebné náležitosti a tím pádem je projekt teprve v počátku. Jen podotkl, že další fungování koupaliště by si mohlo město pojistit smluvně.

Oslovení Ústečané většinou rozhodnutí o ponechání koupaliště v majetku města vítali. I v anketě Deníku se pro vyjádřilo 89 % hlasujících.
Nicméně se současným stavem koupaliště většina spokojena není a volá po jeho modernizaci. „I v daleko menších městech, třeba v Děčíně, je koupání daleko komfortnější," řekla například Hana Lukášová.

Chce to pár milionů

Miroslav Štráchal, ředitel Městských služeb, které koupaliště v Brné provozují, odmítl, že by stav koupaliště byl zoufalý, nicméně i on připustil, že investice do modernizace by byly vhodné. Podle něj by stačilo 5 či 6 milionů ročně a postupně obnovovat. K druhému, podle Rytíře zavřenému bazénu Štráchal řekl, že prasklý není a mimo provoz byl pouze 2 dny. „Došlo k poškození dilatační spáry, oprava nebyla složitá," vysvětlil.

Co se týče skutečně odstaveného starého bazénu, tak jeho opravu slíbil primátor Vít Mandík nejdříve příští rok. K dalším investicím se nevyjádřil a jsou ve hvězdách. Jednak je Ústí zadlužené a navíc chystá rekonstrukci plaveckého areálu na Klíši.

Bruslit v Brné?

Lukáš Rytíř chtěl od města koupit koupaliště v Brné. Co by s ním udělal?

„Rozšířil bych aktivity a areál by sloužil Ústečanům i mimo hlavní sezonu. Vedle rodin s dětmi bych zde nabídl vyžití i sportovním družstvům. Také bych organizoval víkendové akce, soustředění, v zimě upravil plochy k bruslení."