VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čechů bylo v Ústí jen na tisíc

Ústí nad Labem - Mírem válka nekončí: Národní výbor se snažil rychle získat přehled o fungování města.

21.5.2012 2
SDÍLEJ:

Poškozený dům na Střekově po prosincovém bombardování.Foto: Archiv města Ústí nad Labem

V projektu „Mírem válka nekončí" přibližujeme první poválečné měsíce života v roce 1945 v ústeckém okresu. V rámci projektu vyšla publikace Bombardéry a extrémisté a koncem května vychází druhé rozšířené vydání knihy Ústecká štvanice. S pomocí publikací a dosud nezveřejněných informací, chceme ukázat znepokojivé detaily míru po skončení 2. světové války.

Čtenáři třetí díl seriálu čtou v pondělí 21. května. V roce 1945 připadal tento den do doby českého poznávání německého Ústí. Ačkoliv Ústí je historicky české královské město, když po mnichovské zradě připadlo Ústí i Sudety k Tisícileté říši, klesl počet Čechů ve městě zhruba na 1000 osob.

V publikaci Bombardéry a extrémisté je popsáno, jak těžce československá poválečná správa hledala od května 1945 byty pro přicházející Čechy. Prvotní český (revoluční) národní výbor se proto snažil velmi rychle získat přehled o fungování města a též o potenciálu firem a zemědělství v okresu.

Ústecké rádio

Rozhlasové výzvy, jak je znázorněno v knize Ústecká štvanice, se staly doslova výkladní skříní přebírání moci českým národním výborem v Ústí. Informace šířené místním rozhlasem s dosahem v rámci okresu, byly určeny také běžencům, kteří utíkali před frontou a konec války je zastihl v Ústí. Objevovaly se i zprávy pro válečné zajatce a pátrání po pohřešovaných.

Lidé opakovaně slyšeli, že od 18. května platí zákaz prodeje tabákových výrobků v okrese Ústí, výrobky a tabák i poukázky na cigarety je nutné odevzdat do 21. května.

Díky ústeckému rozhlasu po oznámení hlasatele 22. května mohli být spokojenější někteří lidé pracující v průmyslových podnicích. Těžce pracující v horku, v prašném prostředí a se škodlivými látkami, měli od nynějška nárok na dodatečné potravinové lístky.

ONV nařizuje

Pro Němce rozhlasová relace z 23. května v 8.30 hodin znamenala nepopiratelné převzetí moci. V němčině se neslo nad Ústím následující:

„Posádkové velitelství a ONV nařizuje: 1. všichni obyvatelé, kteří se pohybují mimo Ústí, se musí do 24 hodin vrátit, 2. všechny instituce a podniky musí odstranit německé nápisy a nahradit je českými na své náklady. Jinak hrozí pokuta, 3. občané musí do 24 hodin odevzdat všechny zbraně a munici po Wehrmachtu a po NSDAP na posádkové velitelství. Nošení zbraní bude trestáno až smrtí, 4. majitelé skladů a obchodů nahlásí své zásoby na ONV, 5. porážka veškerých zvířat, včetně drůbeže, je bez povolení úředně přísně zakázána, 6. Místní národní výbor, respektive představitelé obcí, jsou odpovědni za plné hospodářské využití všech pozemků a za řádné krmení dobytka a dalších zvířat, 7. stále platí pro zemědělskou výrobu povinnost dávek zemědělských produktů, 8. všechny německé vlajky, prapory a standardy do 24 hodin odevzdat na místním velitelství. Domy českých majitelů a úřady budou mít vyvěšeny československé vlajky nebo prapory. Německé obyvatelstvo musí vyvěsit bílé vlajky a musí nosit na levé paži, pokud se pohybují mimo byt, bílou pásku. Český majitel bude označen česko ruským nápisem, 9. obyvatelstvo se vyzývá k dodržování klidu a pořádku. Policejní hodina pro hospody a zábavní podniky je stanovena na 22. hodinu. Venku se mohou později zdržovat jenom lidé s potvrzením národního výboru, 10. každé poškození nebo zničení státního nebo veřejného majetku bude potrestáno, 11. policejní a bezpečnostní úkony mohou provádět jenom policejní orgány, 12. veškerá agenda se správními orgány smí být vedena jenom v české řeči, 13. dřívější rozhodnutí národního výboru jsou tímto zrušena, 14. bude provedena kontrola těchto opatření a jejich nesplnění bude přísně trestáno."

Následovala krátká relace, ve které byli opětovně žádáni majitelé bytů nebo jejich správci, aby předali přehled volných, opuštěných a německým obyvatelstvem obsazených bytů. Relace ve 12.30 hodin nepotěšila členy NSDAP. Byli vyzváni, aby si na ONV vyzvedli formuláře ve druhém patře ve dveřích č. 47, a ty musí vyplnit.

Autor: František Roček

21.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 19 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Stomatologická sestra. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mlýnská č.p. 558, Neštěmice, Ústí nad Labem., Požadujeme: střední zdravotní škola ,obor všeobecná sestra,popř. dentální hygienistka nebo zubní instrumentářka., Nabízíme: platové podmínky 19 000,- Kč., stravenky, pracovní poměr - zástup za mateřskou dovolenou., Kontakt: telefonicky si domluvit osobní termín.. Pracoviště: B4 dent s.r.o., Mlýnská, č.p. 558, 403 31 Ústí nad Labem 16. Informace: Jana Budilová, +420 472 733 883.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 12 310 Kč

Asistenti vychovatelů Asistent pedagoga. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 12310 kč, mzda max. 17220 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Domov mládeže, Kapitána Jaroše 622, Ústí nad Labem., Jedná se o pozici asistenta pedagoga v Domově mládeže. , Požadujeme: středoškolské vzdělání nebo vyučení, pracovitost, odpovědnost, trestní bezúhonnost, zkušenost v oboru vítána. Vzdělání v souladu se zákonem 563/2004 Sb., tedy min. absolvované studium pro asistenty pedagoga., Nabízíme: platové podmínky 12 310 - 17 220,- Kč., stravenky, 40 dní dovolené., Kontakt: zájemci se mohou hlásit na e-mail.. Pracoviště: Vyšší odborná škola zdravotnická a střední škola zdravotnická, ústí nad labem, palachova 35,p.o. úl, Kapitána Jaroše, č.p. 622, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Libor Prexler, +420 778 706 267.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 23 000 Kč

Inženýři projektanti inženýrských děl PROJEKTANTKA/PROJEKTANT MOSTŮ A INŽENÝRSKÝCH KONSTRUKCÍ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčínská č.p. 717/21, Střekov, Ústí nad Labem., NÁPLŇ PRÁCE - uplatnění znalostí a dovedností, " koncepční návrhy mostních a inženýrských staveb a konstrukcí, " statické výpočty, " projednání dokumentace se správci, s úřady, " další nutné související práce při projekční činnosti, POŽADUJEME - znalosti, schopnosti a dovednosti, " VŠ, SŠ vzdělání - zaměření na mostní a inženýrské konstrukce případně statika, " znalost výpočetních a CAD systémů, " zájem o obor stavitelství a chuť rozšiřovat své znalosti, " samostatnost i schopnost práce v týmu, " flexibilitu, komunikativnost a aktivní přístup, " řidičský průkaz skupiny B - výhodou, " jazyky: AJ, NJ, RU,... - výhodou, NABÍZÍME - benefity a motivace, " zázemí stabilní společnosti, " příjemné pracovní prostředí a přátelský kolektiv, " osobní přístup a podporu kolegů, " zajímavou, odpovědnou a pestrou práci, " profesní růst a podporu rozvoje osobnosti, " školení a vzdělávání v rámci interního systému rozšiřování vědomostí, " odměňování v závislosti na vlastním nasazení, " širokou nabídku zaměstnaneckých benefitů (stravenky, sport, kultura, jubilea, aj.), Kontakt: zájemci mohou své životopisy zasílat na uvedený e-mail.. Pracoviště: Valbek spol. s r. o. - ústí n. l., Děčínská, č.p. 717, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Kateřina Jiroušová, +420 487 070 467.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 19 000 Kč

Řidiči autobusů v městské hromadné dopravě Řidič městské hromadné dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu práce: 400 01 Ústí nad Labem, Revoluční č.p. 3088/26,., Náplň práce:, . řízení vozidel městské hromadné dopravy (autobus – trolejbus), . práce v turnusovém rozdělení služeb - ranní, odpolední, dělené směny, . dodržování platné legislativy (např. zákonů, vyhlášek), . podávání základních provozních informací cestujícím, . dodržování jízdních řádů, odbavování, prodej jízdenek cestujícím ve vozech, kontrola jízdních dokladů, . znalost a dodržování tarifních podmínek, smluvních přepravních podmínek, vnitřních předpisů, a nařízení, . spolupráce s přepravními kontrolory, . kontrola vozidla před výjezdem a během služby, . dodržování výstrojové kázně, Požadavky na pozici:, . ukončené základní vzdělání, rejstřík trestů bez záznamu, výpis z evidenční karty řidiče – maximální, bodové hodnocení je 3 body, . dobrý zdravotní stav, . bezproblémová komunikace v českém jazyce, . řidičský průkaz sk. „D“ a profesní způsobilost pro skupinu „D“, . vlastnictví řidičského průkazu ČR, . časová flexibilita – plán směn dle potřeb zaměstnavatele, . profesionální chování a příjemné vystupování, . loajalita, odolnost vůči stresu, asertivita, zodpovědnost, pečlivost, Nabízíme:, . zázemí stabilní společnosti, . práci na HPP, fond pracovní doby 40 hod/týden, směnný provoz, . 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní/životní připojištění, stejnokrojové vybavení, stravenky,, flexipassy, jízdní výhody pro zaměstnance a rodinné příslušníky, příspěvek na rekreaci dětí do 15 let, další příspěvky ze sociálního fondu, . mzdu odpovídající pracovnímu nasazení a dle tarifů společnosti, . možnost získání požadované kvalifikace (ŘP skupiny „D“ a profesní způsobilosti pro skupinu „D“), prostřednictvím vlastní Autoškoly. Nástup ihned, Výčet požadovaných dokladů pro zařazení uchazečů do výběrového řízení:, . strukturovaný životopis: jméno, příjmení, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého, pobytu, kontaktní údaje, . kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, . výpis z Rejstříku trestů a z Evidenční karty řidiče, ne starší než 3 měsíce, Přihlášky zasílejte na e-mail: pavel@dpmul.cz, rynesova@dpmul.cz, případně v obálce označené textem:, „Volné pracovní místo – řidič“ na adresu Dopravního podniku města Ústí nad Labem a.s., Vybraní uchazeči budou pozváni k osobnímu pohovoru.. Pracoviště: Dopravní podnik města ústí nad labem a.s. - 01 (sídlo), Revoluční, č.p. 3088, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Lenka Rynešová, +420 475 652 106.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mladý úspěšný houbař Josef Chládek, který o víkendu navštívil Krušné hory.
5

Pochlubte se fotkami svých houbařských úlovků!

Fotbalisté Ústí nad Labem. Ilustrační foto.

Ústeckému fotbalu by na výsluní mohl pomoci německý investor

Předvolební zemětřesení v ústecké ODS: Novým lídrem je Pavel Tošovský

Ústí nad Labem - Lídrem ústecké ODS pro komunální volby se stal Pavel Tošovský. Nahradil Jiřího Drbala, původní jedničku zrušené kandidátky.

Ústecké muzeum zve na novou výstavu kachlových kamen

Ústí nad Labem - Svět kachlových kamen je nová expozice, na kterou zve až do 14. října, mimo pondělků, Muzeum města Ústí.

FOTO: Freediving na Miladě předváděl nejlepší z nejlepších. Tepličan David Vencl

Chabařovicko - Jezero Mlada se pomalu probouzí k životu. Cyklisté a běžci už delší dobu vědí, že propletenec cest a cestiček je zaměstná na celý den. Písčité pláže tam nejsou, ale několik šikovných firem tam už nabízí své služby.

Vydírání? Ústecké šrouby čelí trestnímu oznámení ze strany magistrátu

Ústí nad Labem - Trestnímu oznámení čelí spolek ekologických aktivistů Ústecké šrouby. Město ho obvinilo z vydírání.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT