Obnova krytého bazénu. Perličkové koupele. Sauna. To všechno jsou možnosti, jak využít zdevastované Lázně dr. Vrbenského na Střekově.

Když je před třemi lety koupila za 5,4 milionu korun v nucené dražbě První pražská rekvizitní v čele s jednatelkou Hanou Vydrovou od Jiřího Musicha, který byl v úpadku, hodně Střekovanů si říkalo, že by tu po letech mohly být zase právě veřejné lázně.

Opak je pravdou, historické lázně jsou pořád na prodej a bez vážného zájemce o koupi chátrají dál.

Na Ústecku prodej lázeňského areálu za 7,9 milionu korun zajišťuje realitní firma Helia a informace o nich podává makléř Petr Dvořák. „Je to kompletně k rekonstrukci," popisoval nabídku. „Cena platí, ale možná by se dalo něco slevit," řekl figurantovi Ústeckého deníku, který mu zatelefonoval.

„Ta firma, která to prodává, má nějakou studii, že by tam šel vybudovat penzion pro seniory. Podstatné je, že to představuje osm tisíc čtverečních metrů v centru, v klidné lokalitě."

Na otázku, jestli poblíž není továrna (bývalá Setuza), odpověděl, že se poblíž nachází a když figurant předstíral, že už si vzpomněl, kde se lázně nacházejí, a že kromě továrny se tu nachází ještě ubytovna se sociálně slabými a nepřizpůsobivými obyvateli, na něž si stěžuje celé okolí, nevěděl, co říci.

Inzerát na internetu, který se zchátralých lázní týká, přitom ještě obsahuje poznámku kromě toho, že se nacházejí v klidné lokalitě, o už provedené rekonstrukci. „Ne, to je omyl, je to buď k rekonstrukci, nebo ke stržení," dodal.

Majitelka totiž s lázněmi vůbec nic neprovedla. Od počátku o svých plánech s areálem hovořila velmi neurčitě a po čase začalo být jasné, že o koupání a sauně si může každý nechat akorát zdát. Deníku se ji bohužel nepodařilo kontaktovat.

Její firemní telefon sice vyzváněl, ale nikdo ho nezvedal. Její firma, tedy První pražská rekvizitní, se dle běžně dostupného výpisu z obchodního rejstříku může pyšnit rozsáhlým portfoliem služeb. Od pronájmu nemovitostí, přes návrhářské a aranžérské činnosti v oblasti filmu a reklamy, po obligátní „zprostředkování obchodu a služeb" a další činnosti.

Co je mnohem vážnější, jediné hosty, které Vydrová přilákala, jsou ústečtí bezdomovci a zloději kovů, lidově zvaní „magneti." Proto tam musí podle Jana Novotného, zástupce ředitele městské policie, denně docházet městští strážníci. „Každý druhý den odtamtud někoho vykážeme. Je to logické, jakmile se někdo přestane o svůj majetek starat, začnou se o něj starat zloději. To nemluvím o tom, že dovnitř může vlézt nějaké dítě, což by pro něj, vzhledem ke stavu lázní, mohlo být velmi nebezpečné."