Do ostrého sporu se dostalo vedení ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně s památkáři a ústeckými odborníky na architekturu. Zatímco škola chce zbourat starou budovu porodnice a chirurgie a postavit místo ní nový objekt, který bude součástí kampusu, památkáři dělají vše pro to, aby cennou stavbu zachránili. Vztahy mezi oběma stranami jsou nyní velmi napjaté.
Vedení univerzity památkáře dokonce viní z možnosti torpédovat snahu o dostavbu kampusu jediné univerzity v Ústeckém kraji. Kvůli návrhu na vyhlášení stavby památkou musela škola zastavit všechny práce.
„Je tedy ohrožena nejen částka 65 milionů korun, které jsou UJEP k dispozici pro rok 2012 na uvolnění prostor pro další výstavbu kampusu, ale i zbývající částka do výše 590 milionů korun na výstavbu nového objektu, která je zařazena do programového financování MŠMT na roky 2012–2015. Časový harmonogram je nám dán programovacím obdobím MŠMT, ve kterém je možné tyto prostředky čerpat," tvrdí mluvčí univerzity Jana Šiková. Včera stanovisko vedení školy podpořilo i mimořádné grémium UJEP.
Podle zastánců zachránění stavby jde o hodnotnou budovu, která nemá v Ústí obdobu. Jde o funkcionalistickou stavbu z přelomu 20. a 30. let minulého století. Jejím autorem byl architekt Franz Josef Arnold.
Univerzita ve svých předchozích vyjádřeních slíbila, že případná nová budova nebude jen lepší panelák, ale má zachovat původní půdorys a musí vypadat tak, aby se za ni Ústečtí nestyděli.
„Dovolujeme si tvrdit, že přiložené vizualizace studie nové budovy jsou opravdu lepším panelákem a že nedosahují architektonických kvalit budovy Pavilonu A zamýšleného k demolici," uvedl Jan Vaca, který patří k provozovatelům webu www.usti-aussig.net.
Univerzita tvrdí, že po převzetí areálu bývalé nemocnice udělala studie, ve kterých srovnala možnost zachovat a přestavět budovy nebo je zbourat a postavit nové. Zachování objektu se prý ukázalo být nevýhodné. Je prý příliš malý a nejde upravit tak, aby vyhovoval potřebám školy. Chybí v něm prý 3 tisíce metrů čtverečních plochy, které škola potřebuje.
„Charakter budovy neumožňující vytvořit větší prostory je dán nosnými prvky objektu. Nelze vytvořit dostatečně vhodné a prostorné laboratoře a učebny pro větší počet studentů," uvedla Šiková.
S tím ale zastánci objektu nesouhlasí. „Je to možné řešit jinými způsoby než razantní demolicí stávajícího cenného domu. V Česku i ve světě je řada architektonicky cenných budov, které byly citlivě zrekonstruovány, případně dostavěny, a skvěle slouží novému účelu. Například brněnský areál Vaňkovka nebo Corso Karlín," argumentuje Vaca.
Pro a proti…
Proč by se mělo bourat?
Na budovu je hotový projekt a připravené peníze. Může se hned začít. Stará budova je údajně nevyhovující a malá.
Proč by se nemělo bourat?
Bývalá porodnice je významnou architektonicky cennou funkcionalistickou stavbou. Je součástí historie Ústí nad Labem.