Výkonným ředitelem ústeckého Dopravního podniku (DPmÚ) bude Milan Žaloudek. Přesně, jak napsal Ústecký deník už ve středu, ho ve čtvrtek jmenovali městští radní. Nastoupí  příští pátek.

Proč právě on? V čem je lepší než zbývajících 6 uchazečů, kteří rovněž postoupili do druhého kola výběrového řízení na tento post? Z přehledu jeho vzdělání a dosavadní praxe totiž nevyplývá, že by byl odborníkem přes dopravu. A ani manažerskými zkušenostmi se chlubit nemůže. Přitom to byly podmínky soutěže.

Ve svém životopisu uvádí, že se vyučil  automechanikem, později vystudoval střední průmyslovou školu strojní a dále  vysokou zemědělskou. Před 89. rokem sice pracoval jako technik a pak vedoucí dopravy, ale v podniku zabývajícím se zemědělským zásobováním a v dalším zaměstnání zabezpečoval chod velkokuchyní.

Posledních 22 let se živil většinou jako řadový likvidátor pojistných událostí, lidi neřídil, jen zacvičoval nové pojišťováky. Také písemná koncepce, kterou předložil, byla velmi stručná a moc neříkající. Na rozdíl  od minimálně 3 dalších, kteří měli přímo dopravní vzdělání nebo vykonávali řídící  funkci v dopravě.

Kdo je a co chce:
Milan Žaloudek zatím o sobě a svých plánech  v DPmÚ Deníku nic neprozradil. Až nastoupí, tak se prý tomu ale bránit nebude.

Radní Josef Macík (ČSSD) řekl, že rada kvalitu kandidátů nijak neřešila. „Řídili jsme se doporučením představenstva DPmÚ," uvedl. Nově zvolené představenstvo podle rady deklarovalo, že fungování DPmÚ zefektivní a vybralo do jeho čela člověka, o kterém si myslí, že to splní. A rada prý nechce do tohoto procesu zasahovat a kazit jim to.

Předseda představenstva DPmÚ Jakub Zavoral (TOP 09), jehož někteří Ústečané podezřívají, že si svými lidmi zajistil většinu ve výběrové komisi, aby mohl ovlivnit volbu „správného" ředitele, tvrdí, že je to nesmysl. „Pana Žaloudka jsem viděl prvně v životě, až když se prezentoval při soutěži," řekl Zavoral s tím, že požádá právníka DPmÚ, aby prověřil, zda vítěz výběrového řízení zadané podmínky splnil. „Pokud se ukáže, že komise pochybila, požádám o zrušení  řízení," ujistil.

Opoziční městský zastupitel Tomáš Jelínek (SZSP) nechtěl zatím nového ředitele hodnotit.  „Počkám si, až co ve funkci ukáže. Ale předpokládám, že DPmÚ bude alespoň dobře pojištěn," poznamenal.