Sporné Zanádraží snad už konečně ožije. Ústečtí radní, po více než roce od kolaudace, rozhodli o jeho pronájmu pražské společnosti Simplex Porus. „Komplex by mohla převzít počátkem 2. pololetí," uvedla mluvčí města Klára Křivská.

Do prostor za hlavním vlakovým nádražím s parkovištěm, obchody, vyhlídkovou terasou a lávkou přes přilehlou silnici k řece Labi Ústí investovalo 170 milionů korun, většinu uhradilo z evropské dotace. Kolaudací prošly už před rokem a čtvrt, přesto všech 13 prodejních jednotek zeje dodnes prázdnotou. Jsou totiž jen v hrubé stavbě a nájemce si je musí dodělat na vlastní náklady.„Ten projekt nebyl dobře připraven. Ale již nelze nic dělat, zprovoznit to musíme, je to podmínka dotace," řekl radní Pavel Dlouhý (ČSSD).

Simplex Porus se do výběrového řízení přihlásila už podruhé. Poprvé v lednu, ale tehdejší radní jej zrušili. „Nabídka přišla jen jediná, navíc se nám nezdála výhodná," vysvětlil bývalý náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS). Co se týká projektu, tak tvrdí, že jinak řešit nešel, protože dotační pravidla nedovolila obchody úplně dokončit.

Tentokrát pražská firma prošla, majetková komise doporučila radě právě ji, a to i když byl nyní ještě další uchazeč, ústecká Spolza.

Město Zanádraží pronajme na pět let s možností pětileté opce. Nájemné začne od 1 koruny v prvním půlroce, v dalším bude činit 60 000 korun. Ve druhém roce zaplatí nájemce městu 180 000 korun, ve třetím a čtvrtém po 240 000 korunách a v pátém 280 000.

„Postupně vzrůstajícím nájemným jsme zohlednili to, že Simplex Porus investuje do městského komplexu svoje prostředky, 2,5 milionu korun," vysvětlil Dlouhý s tím, že firma po skončení nájemního vztahu převede městu zpět hotové obchody.

Řeřicha k výběru firmy, kterou město před několika měsíci odmítlo, řekl, že ho trochu děsí, že má investovat jen 2,5 milionu korun. „Architekt totiž odhadl výši potřebných investic přes 10 milionů," poznamenal.

Jinak ale vítá, že Zanádraží ožije. Tím spíše, že když v březnu, ještě před svým odvoláním, jednal s ředitelem Vodních cest, tak ten prý ho informoval, že tu chtějí obnovit veřejné přístaviště.

Co tam bude?

Restaurace, kavárna, cukrárna a další možnosti občerstvení včetně venkovního posezení s výhledem do okolí.

Také prodej tisku, bankomat, případně kontaktní místo banky, mobilního operátora, cestovky či infostřediska.

Provoz parkoviště bude nepřetržitý a pod dozorem bezpečnostní služby.