Pouhých pět měsíců platí nový územní plán města Ústí a na ústecký magistrát už dorazilo několik žádostí o jeho změnu. „Zabývali jsme se třemi," potvrdil radní Pavel Dlouhý (ČSSD).

Vesměs podle něj žadatelé, jedna firma a dva jednotlivci, chtějí přeřadit své pozemky ve Skoroticích, Brné a ve Svádově z nezastavitelného území do zastavitelného. Neboli změnit ornou půdu na stavební parcely. Dlouhý řekl, že projednání ze zákona náleží zastupitelům, ale radní doporučili jednotlivé změny neprovádět. „Když se to ukáže jako potřebné, tak to bude možné udělat hromadně při aktualizaci územního plánu," soudí.

Starý územní plán se právě kvůli změnám, které tehdejší zastupitelstvo schvalovalo jako na běžícím pásu, stal nakonec značně nepřehledným. Nový připravovalo město přes 4 roky, mimo jiné do něj promítlo další stovky změn na základě návrhů od obyvatel. Platit začal od letošního ledna. „Nevidíme tedy důvod hned zase k novým změnám," dodal Dlouhý.

Zastupitelka Karola Haasová (TOP 09) uvedla, že sice nepovažuje za spravedlivé, že někomu, konkrétně jmenovala Petra Ryšavého a jeho pozemky ve Skoroticích a Strážkách, město umožnilo převedením do zastavitelného území zhodnotit obrovské plochy a jiným daleko menší ne, ale přesto nové změny asi nepodpoří. „Myslím si, že orná půda by kvůli stavbám být ničena neměla," řekla. Jinak dodala, že celý územní plán považuje za paskvil,  a proto také pro něj nehlasovala.

Již dříve část ústecké veřejnosti ostře protestovala zejména proti zvolené dopravní koncepci s tunely a mosty, založila kvůli tomu i občanské sdružení Stop tunelům. Nelíbilo se jim, že toto řešení omezí dotčené Ústečany v nakládání s jejich pozemky. Sdružení nakonec docílilo, že zastupitelé zároveň se schválením územního plánu rozhodli o jeho aktualizaci, tunely a mosty by měly z dokumentu do konce června příštího roku zmizet.

Není to ovšem jediný problém nového územního plánu. Stop tunelům také kvůli němu iniciovalo podání žaloby, chce aby krajský soud zrušil jeho 4 nejspornější části. Kromě již zmíněného systému tunelů a mostů i obchvat Strážek, vymezení tří pozemků na Střekově, kde má vyrůst obchodní centrum a rovněž všech více než 600 nových stavebních parcel po celém území města.

„O návrhu by krajský soud měl rozhodnout do konce července," řekl Jan Kvapil ze sdružení. Dodal, že postupně vycházejí najevo stále další chyby. „Už se na nás třeba obrátili lidé, kterým územní plán zrušil stavební parcely a změnil je v park," řekl.

Již dříve Stop tunelům podalo v souvislosti s tímto dokumentem trestní oznámení. Tvrdí, že při výběru jeho zhotovitele město opakovaně porušilo zákon o veřejných zakázkách a přišlo kvůli tomu o třímilionovou dotaci, vychází při tom z informací ministerstva pro místní rozvoj. Výsledek je zatím v nedohlednu. „Zatím nás policie ještě ani nevyslechla," řekl Kvapil.

Město pochybení odmítá. „Proces vyhotovení územního plánu včetně výběrového řízení na zhotovitele proběhl v souladu s platnými zákony," tlumočil jeho názor mluvčí Alexandr Kuchař.

K žalobě, na niž město reagovalo dvěma stanovisky, vlastním i od zpracovatele plánu, Dlouhý poznamenal, že vítá, že soud rozhodne už brzy. „Odstraní to alespoň nejistoty," dodal s tím, že verdikt bude město respektovat.