Nedávno se  vrátily z Říma a ve čtvrtek vyrází soutěžit do Bologny (podle čerstvých informací byla soutěž kvůli zemětřesení v Itálii zrušena). Celkem 70 mladých umělců z celého světa bojovalo v Římě v prestižní klavírní soutěži, která se jmenovala Concorso Planistico Internazionale Mozart 2012. Dvacítka státních vlajek, k favoritům patřili Číňané, Rusové, Poláci.

Na bedně však nejčastěji stáli Ústečané. Domů přivezli jeden zlatý pohár, tři druhá místa a jedno čestné uznání. Sečteno a podtrženo, ohromný úspěch!

Kdo za ním stojí? První se osmělila desetiletá Klárka Šponarová. „Začala jsem hrát na piano v pěti letech, dnes po škole cvičím dvě hodiny denně," uvedla Klára, která skončila v Římě druhá.

Vysoká dvanáctiletá Hanka Mézlová toho o sobě moc neprozradila. Ráda čte, navštěvuje gymnastiku, sedm let chodí do umělecké školy v Neštěmicích. Z Itálie si přivezla čestné uznání.

Třináctiletá Renata Fričová se rozpovídala o průběhu soutěže. „Vlastní soutěžní sál nebyl nijak zvláštní, ale klavír byl skvělý. Brala jsem pouze druhé místo, první byl totiž brácha.Na klavír hraji 9 let."

Jedenáctiletá Evička Strejcová nosí ze školy pouze samé jedničky, začínala na flétnu, pět let už hraje na klavír. Do rozhovoru přidala ryze ženskou problematiku. „Umělecký dojem se nehodnotí jako v krasobruslení, ale holky se přeci chtějí líbit." Z Itálie si přivezla také stříbro.

Jediný zástupce mužů, Roman Frič vyhrál věkovou kategorii, kde bylo 23 soutěžících. Spokojený však nebyl. „Absolutním vítězem byl Číňan Xu Wei, porazil mě pouze o jediný bod. Poláci prý mají mimořádnou kulturu tónu, Číňané úžasnou techniku, my skvělou učitelku."

Zpracoval Miroslav Vlach