"Policie je v budově, požádala Krajský úřad o součinnost," uvedl Zdeněk Rytíř z kanceláře hejtmanky. Zasahují v sedmém patře, kde sídlí vedení kraje - samotná hejtmanka i náměstci.

Hejtmanka Jana Vaňhová se měla dnes v 11.00 hodin účastnit tiskové konference u příležitosti uvedení nového krajského policejního ředitele do funkce. Na poslední chvíli se ale omluvila "…pro neodkladné pracovní záležitosti". Pro setkání s novým ředitelem najdou nový vhodný termín.

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová potvrdila, že jde o zásah specializovaného pražského útvaru. Dodala, že případ nemá souvislost se Steinerem a Rathem. Policie zapečetila téměř všechny kanceláře Regionálního operačního programu Severozápad. "Neznám důvod, proč policie v úřadu zasahuje," řekla Marcela Klíchová, mluvčí ROPu.

"Nedivím se zásahu speciálního policejní útvaru na krajském úřadu a na ROP. Snad se policie zaměří také na předchozí vedení krajského úřadu, protože počátek problémů a podivností je třeba hledat právě tam," uvedl k pátečnímu zásahu ústecký senátor Jaroslav Doubrava.

Podrobnosti zjišťujeme.

Úřad ROP rozděluje peníze z EU v Ústeckém a Karlovarském kraji

Úřad řídí rozdělování prostředků z fondů Evropské unie z Regionálního operačního programu (ROP) regionu soudržnosti Severozápad, který zahrnuje Ústecký a Karlovarský kraj. V celé ČR existuje ještě šest dalších ROP, velké kauzy vypluly na povrch také na úřadech regionů Střední Čechy (současná kauza se týká i bývalého hejtmana Davida Ratha) a Jihozápad (zahrnuje Jihočeský a Plzeňský kraj).

Současný systém, kdy se o přidělování peněz rozhoduje přímo na krajské úrovni, začal fungovat před šesti lety pro období 2007 až 2013. Do té doby se evropské dotace v krajích rozdělovaly v rámci Společného regionálního operačního programu (SROP). V něm měli krajští politici spíše poradní hlas, definitivní rozhodnutí o schválení projektů náleželo ministerstvu pro místní rozvoj.

Úřad je formálně nezávislý, hlavní slovo v jeho personálním obsazení má ale krajská politická reprezentace.Pro současné období (tedy 2007 až 2013) je pro region soudržnosti Severozápad z Bruselu vyčleněno zhruba 18 miliard korun. Ke konci loňského roku byly schváleny dotace za přibližně 13 miliard korun (dvě třetiny připadly na Ústecký kraj).

Loni v březnu bylo kvůli korupci na úřadu Regionální rady soudržnosti Severozápad obviněno sedm lidí, mezi nimi i ředitel úřadu Petr Kušnierz. Trestné činy souvisí s výběrem projektů a čerpáním dotací, v květnu 2011 ministerstvo pro místní rozvoj na doporučení Evropské komise načas pozastavilo proplácení evropských příspěvků na projekty v Ústeckém a Karlovarském kraji. Kušnierz spolu s dalšími šesti obžalovanými stojí před soudem, rozsudek by měl padnout již brzy.

Audit, který letos na jaře pro ministerstva financí provedla firma Deloitte, ukázal, že úřad chyboval ve všech 35 zkoumaných případech evropských dotací, úřad ale kvalitu auditu kritizoval a dosáhl částečného zmírnění závěrů. I tak šla do Bruselu zpráva, která konstatovala, že vážnější pochybení prý byla u deseti projektů a menší u čtrnácti z 35 kontrolo­vaných.

Před týdnem přišel s vážnými obviněními na adresu úřadu i jeho bývalý vysoký úředník Leo Steiner. Tvrdí, že rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji ovládl politický kartel.