Po předchozím čekání, než přijde na řadu jeho věková kategorie od třiceti let, dostal první dávku vakcíny BioNTech/Pfizer. Přišel normálně dle objednání, počkal, než si ho převezme personál, vyplnil dotazník. Centrum přitom fungovalo jako každý jiný den. Nerozlišuje, zda je víkend, nebo přijde významná návštěva. Musí totiž od osmi ráno, do šesti večer, od pondělí do neděle, naočkovat průměrně tisíc lidí denně.

„Můžeme samozřejmě naočkovat i víc lidí, ale ta tisícovka znamená plynulý a bezproblémový provoz,“ vysvětlovala hlavní sestra Masarykovy Nemocnice Markéta Svobodová, která má nyní očkovací centrum na starosti. „Zásobování vakcínou někdy trošičku vázne a pak tedy dostávají přednost druhé dávky, abychom měli proočkovanost,“ popsala.

Ministr Vojtěch si zdejší očkovací centrum vybral, jelikož ho coby předseda představenstva Krajské zdravotní, která zastřešuje Ústeckým krajem zřizované nemocnice, otvíral. „Slíbil jsem kolegům, že až na mne přijde řada, tak přijdu. Včelička byla v pohodě, ani jsem ji necítil,“ zažertoval.

Sám si prý myslí, že tu personál odvádí skvělou práci. „Je potřeba regiony v očkování podpořit, ukázat, že i tady se očkuje a dělá se tu velmi dobrá práce pro tuto společnou věc. Myslím, že je třeba lidem, kteří na tom spolupracují, poděkovat. Jen díky nim jsme schopni očkovat v průměru přes 100 tisíc lidí v ČR denně,“ myslí si ministr Vojtěch a považujete to za velký úspěch.

Podle slov hlavní sestry Svobodové se zásobování vakcínou občas zadrhne třeba na týden, ale v následujícím týdnu se to všechno srovná. Vypomáhají tu dobrovolní hasiči, například tento víkend ti z Libouchce. „Podílíme se hlavně na organizaci práce. Lidé musí nejdřív vyplnit dotazník, pak vysvětlíme do jaké kabinky a k jakému administrátorovi a tak dále,“ přiblížil starosta liboucheckých hasičů Michal Michňo.

Občas se tu setkají i s lidmi, nemile naladěnými. „Že jsou protivní, to je jen výjimečné, tady většinou vládne dobrá nálada. Dneska je to stejný den, jako jiný,“ řekla jedna z očkujících sester. Když už problém nastane, tak si většinou lidé stěžují, že musejí po ránu čekat ve frontě. Takže personál doporučuje, že je lepší dorazit kolem desáté. „Někteří lidé přijdou pozdě a mají pocit, že jsme povinní tu čekat na ně až do večera,“ zasmála se.

Potíž s tím ovšem bývá. Sestra, která otevře lahvičku s vakcínou, musí naočkovat šest lidí. Nelze ji schovat. „Proto je prosíme, aby přišli druhý den po ránu. Když to nejde, tak je prosíme, aby si zavolali dalších pět. Prostě, když dávky zbývají, tak je teprve pak použijeme pro tyto náhradníky,“ pokračovala ve vysvětlování sestra Svobodová.

No a co ti, kdo v neděli přišli pro svou vakcínu? „Já si nestěžuju. Ďobli mě, špatně mi po tom není, všechno mi vysvětlili a ještě tady mám ministra, kdybych se chtěl na něco zeptat,“ smál se jeden z očkovaných, který se představil jako Josef z Neštěmic. „Já osobně nejsem ale příznivcem konspiračních teorií, tak se nepotřebuju ptát na každou hloupost,“ mávl nad tím rukou.

Nejčastěji teď přicházejí mladí lidé. Z nejstarších přijde už jen málokdo, výjimečně. Ti totiž už proočkovaní většinou jsou. Ti mladí ostatně také docházejí mnohem častěji než například čtyřicátníci.

„No a jak máme přestávku? Jednu kóji zavřeme, aby sestra měla čas na toaletu, svačinu a pak se prostřídáme. Ty tři ostatní kóje to tu chvilku zvládnou. Budeme tu do konce srpna,“ připomněla.

V současnosti mají po první dávce termín druhé dávky očkovaní po 35 až 45 dnech. Kombinování vakcín od různých výrobců se teď nedělá, ale jak sestra Svobodová dodala, mají to v plánu někdy v budoucnu.