Ve čtvrtek informoval mluvčí agentury Václav Zeman. Město v úterním vyjádření kritizovalo naopak agenturu, že mu vzniklou situaci nepomáhá řešit.

Na seznamu, který obyvatelům ubytovny předali pracovníci ústeckého sociálního odboru, jsou podle Zemana ubytovny a azylové domy v Mostě, Oseku, Duchcově, Dubí, Obrnicích, Děčíně, Lovosicích, Lounech nebo Žatci. "Tento postup považujeme za nepřijatelný. Řešení situace je nezbytné hledat v rámci města Ústí nad Labem, a nikoliv na úkor okolních obcí. Vynucená migrace z bytových důvodů obvykle vede k dalšímu zhoršení situace rodin, především dětí," uvedl Zeman.

Proti tomuto postupu protestují i aktivisté spojení s iniciativou Bydlení pro všechny. Ti přijeli lidem z ubytovny pomoci. "Odmítáme vystěhování rodin, které nemají kam jít. Hrozí jejich rozbití, které by závažně a natrvalo poškodilo děti," uvedla jedna z aktivistek Lenka Novotná. Aktivisté dnes odeslali dopis s požadavky ústeckému magistrátu. Přejí si zajistit ubytování pro lidi z ubytovny, dokud se situace nevyřeší. Jednou z možností je podle nich setrvání obyvatel na ubytovně. Dále požadují snížení nájmu na ubytovně, účast rodin z ubytovny na rozhodování a zajištění bydlení, které by bylo vhodné pro široké romské rodiny.

Na řešení situace některých obyvatel ubytovny se od října loňského roku podíleli také pracovníci organizace Člověk v tísni. "Některé z rodin bohužel vyhledané byty bez udání důvodu odmítly, a to i opakovaně," sdělil v tiskovém prohlášení vedoucí ústecké pobočky Člověka v tísni Vít Kučera. Jeho lidé ve středu v krásnobřezenské ubytovně vyvěsili seznam necelých deseti volných bytů v Ústí, kam by se mohli místní nájemníci přestěhovat.

Nesouhlas přesunem obyvatel ubytovny vyjádřila i města, která jsou na seznamu předloženém ústeckým magistrátem. "Nemyslíme si, že je vhodné posílat obyvatele domů do jiných měst, a to především v návaznosti na jejich rodiny, školu apod. Problém vidíme také v tom, že město Děčín nemá tak velkou kapacitu, aby uspokojilo potřeby na ubytování v těchto zařízeních z jiných měst," řekla ČTK mluvčí Děčína Markéta Lakomá.

Některá města navíc mají plno už dnes. "Ubytovna ve správě majetkosprávního odboru města Lovosice má plný stav. Žadatelé o ubytování musejí mít trvalé bydliště v Lovosicích, případně ve spádových obcích," sdělila vedoucí majetkosprávního odboru tamního městského úřadu Petra Buriánková.

Ústí nad Labem v úterním vyjádření agenturu kritizovalo za to, že městu nepomohla sehnat finanční prostředky, aby situaci mohlo vyřešit samo. "Agentura pro sociální začleňování, se kterou město již několik let spolupracuje, je o tomto problému od počátku informována, ale dosud nebyla poskytnuta konkrétní finanční pomoc pro řešení sociálního bydlení v Ústí nad Labem," uvedl v úterním vyjádření mluvčí města Karel Rouč.

Agentura navrhuje řešit současnou bytovou krizi obyvatel ubytovny například zprovozněním bývalé služebny městské policie v Předlicích, která je v majetku městské časti. "Považujeme za vhodné, aby i ostatní městské části poskytly dočasné volné bytové kapacity, například v rozsahu jednoho bytu v každém městském obvodě," napsal v tiskové zprávě Zeman.

Budovu v Krásném Březně, kde dosud sídlila ubytovna, vlastní společnost CPI. Ta tam ale ubytovnu nadále nechce. "Obyvatelé zařízení v podstatě kompletně zdemolovali. Vytrhané vodovodní baterie několikrát způsobily havárie s vodou. Nahromaděný odpad v domech přitahoval nechtěný hmyz a hlodavce," řekl  ředitel společnosti CPI BYTY Daniel Bacík. Kontroly podle něj ukázaly, že pobyt v takových prostorách ohrožuje životy lidí.

Části z asi 50 obyvatel se podařilo najít s pomocí sociálních pracovníků a neziskových organizací jiné ubytování. "Dle aktuálních informací od neziskových organizací byly ve středu v ubytovně Čelakovského vyvěšeny aktuální bytové nabídky," informovala mluvčí města Romana Macová. Problémy ale mají sociálně slabé rodiny, především z domu v předlické ulici Beneše Lounského. Město tam kvůli havarijnímu stavu zakázalo vstup, chce ho zbourat a náklady pak vymáhat po majiteli, který se o nemovitost nestará.

Na podporu obyvatel ubytovny se i protestovalo. Demonstranti v pondělí v Praze vnikli na ministerstvo práce a sociálních věcí a dožadovali se schůzky s ministryní Ludmilou Müllerovou (TOP 09). Zasahovat proti nim musela policie.