"Nebe plné letadel je u nás již tradiční akce, tuším šestý ročník. Pořádá ho Aeroklub Ústí nad Labem společně s agenturou Veritas Consulting a naším takovým hlavním cílem je předvést místní veřejnosti maximum z toho létání tady. Tento region byl co do létání celkem dlouho zapomenutý, a to bychom rádi napravili. Zároveň také chceme přilákat mladé lidi," řekl předseda Aeroklubu Ústí nad Labem Ondřej Otta.

"Tomu jak se nám nakonec vyvedlo počasí sami nevěříme, protože vpodstatě celý týden před akcí jsme se báli a ráno v devět se vůbec řešilo, zda nějaký letecký den bude. Chodili jsme po dráze a zkoumali, jestli vůbec bude schopná ty letadla přijímat, ale nakonec jsme všemu dali zelenou," dodal předseda.

"Bohužel k nám nemohla kvůli počasí v místě startu přiletět historická letadla z Mladé Boleslavi, ale jinak zde všechny hlavní hvězdy máme, akorát se trochu časově měnil program podle toho, jak kdo mohl dorazit. Například Petr Kopfstein, který letěl z Toužimi neměl šanci odletět na čas," upřesnil Otta.

Ústečan Vít Palaščák s podepsanou fotografií německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera
Vít Palaščák ulovil podpis německého prezidenta. V Ústí jediný

K vidění bylo kromě akrobatického umění pana Kopfsteina například i plzeňské parašutisty, letadla modelářů či armádní vrtulník se kterým nám posádka předváděla slaňování. "Máme radost že nám armáda vyšla vstříc, protože původně měl vrtulník mít jen statickou ukázku, ale nakonec se nám podařilo vyjednat že ho uvidíme i v akci," dodal Ondřej Otta.

S návštěvností byl velmi spokojen, protože ačkoliv to ze začátku nevypadalo, tak lidí nakonec přišlo hodně a bavili se. "Musíme také poděkovat městu, protože bez jeho finanční podpory bychom to zde nemohli uskutečnit. Na závěr doufám, že společně se svými kolegy najdeme i příští rok dost síly na uspořádání dalšího leteckého dne," uzavřel Ondřej Otta.

"Mám zde letadlo Extra 330SC, což je letoun německé výroby který se používá speciálně na freestyle a na klasickou akrobacii. Má 330 koní, rychlost otáčení zhruba 420 stupňů za sekundu a rychlost maximální kolem těch 450 kilometrů v hodině. Předváděl jsem předem připravenou airshow, která se obvykle létá na akcích podobného typu. Je to zhruba deset minut akrobacie doplněné o kouřové efekty. Počasí mi vyšlo dobře, jen jsem byl o něco níže kvůli mrakům. Jsem zde poprvé a moc se mi tu líbilo. Atmosféra a divácká kulisa super, děkuji místním za pozván," řekl akrobatický pilot Petr Kopfstein.