Postavit nový obchoďák o velikosti téměř dvou fotbalových hřišť vedle jiného, opuštěného centra? Nápad, který zní jako úplné šílenství, nabývá v Ústí konkrétních rozměrů.

Z dokumentů, které má Deník k dispozici, vyplývá, že nové nákupní centrum má stát asi jen tři sta metrů od prázdného OC Všebořice. „Žadatel do záměru zahrnul i několik bytů, což ale v žádném případě nemůže ospravedlnit výstavbu velkého nákupního centra. Navíc vedle bývalého OC Všebořice, o které už nemá zájem ani kasino. Obávám se, že by nám tu po dostavbě zůstala další prázdná hala," říká aktivista Lukáš Blažej, zakládající člen spolku Ústecké šrouby, který se věnuje ochraně přírody a krajiny v Ústí. Stavební úřad magistrátu záměr obchoďáku posvětil, a prodloužil navíc i územní rozhodnutí.

Když Spolek žádal o nahlédnutí do spisu, úřad mu to neumožnil. To následně potvrdil i Krajský úřad (KÚ) Ústeckého kraje. „Prodloužením platnosti územního rozhodnutí nebyly nijak dotčené zájmy ochrany přírody a krajiny," uvedla v dokumentu úřednice odboru územního plánování a stavebního úřádu KÚ Markéta Moučková.

Proti rozhodnutí KÚ teď Ústecké šrouby podaly žalobu a usilují o jeho zrušení. „Podle územního plánu jsou zde přípustné maloobchod, stravovací zařízení a nerušící řemeslnické provozy, kulturní, zdravotnická a sociální zařízení, přičemž velké nákupní centrum do této definice zjevně nespadá," podotýká Blažej.

Na několik dotazů, zda je podle zástupců magistrátu vhodné postavit vedle prázdného OC Všebořice další obchoďák a jestli je možné zaslat k nahlédnutí samotné územní rozhodnutí, přišla od mluvčí magistrátu Romany Macové neurčitá reakce. „Žádná žádost na stavební úřad nepřišla," uvedla Macová.