Závod Spartan Super 2015 byl na programu v sobotu, náročnější varianta Spartan Beast 2015 v neděli. V lyžařském areálu Kouty nad Desnou se bojovalo o přežití. Mezi skupinkou mladých lidí z Ústí nad Labem byla i maminka dvanáctiletých dvojčat Alena Petrenko.

Život není peříčko

„Člověk si musí občas připomenout, že život není peříčko, překonat přirozenou pohodlnost a klukům jít příkladem," říká Alena Petrenko a pokračuje: „Nejsem zrovna ideální typ na tyto závody, nikdy jsem moc nesportovala. Vytrvalost, odvahu a ctižádostivost jsem zdědila po rodičích."

Když dokončila studia na UJEP, porozhlédla se po tělocvičnách, vyzkoušela pilates, jógu, insanity. Od dívčího cvičení pro krásu přešla postupně na kruhák.

„Ani nevím, jak to začalo, někdo mi nabídl v loňském roce základní část Spartan Sprint v Liberci, a já to přežila. Letos to už byla cílená záležitost. Vytvořili jsme v podniku sportovní buňku a požádali vedení o sponzoring. Společně se mnou byli v týmu kamarádi Radovan a Tereza. Samotný závod je hrozná dřina, ale když vidíte kolem sebe ty stovky stejně odhodlaných lidí, musíte jít dál," říká usměvavá kráska, která ve své kategorii skončila na 40. místě v čase 3:31:31. Hodnoceno bylo 1954 žen.

Jako ve filmu

„Běžela jsem v sobotu ten lehčí závod. Pouze 16 kilometrů a 25 překážek. Nejvíc zabrat mi dalo ručkování, šplh a hlavně výstup na sjezdovku s pytlem písku na zádech. To bylo jak v nějakém válečném filmu," směje se nadšená závodnice. Dlouhá řada špinavých nosičů vystupovala do kopce a rozhodčí kontrolovali náklad na trase dlouhé 2,5 kilometru.

„Několikrát jsme se plazili v bahně pod ostnatým drátem, přenášeli vědra s kamením, brodili se vodou, znovu a znovu do nekonečného kopce. Slyšela jsem kolem sebe hodně sprostých nadávek, ale vzdát to nechtěl nikdo," popisuje dobrovolné mučení paní Alena.

Jejím snem je v jednom roce absolvovat všechny tři části Spartana a složit prestižní placku. Dva závody si už vyzkoušela, ten nejtěžší Beast ji teprve čeká. Unavená, ale nesmírně hrdá skládala účty u jednatele společnosti, který ochotně zaplatil startovné a ještě přidal poklonu. Za příjemné překvapení považovala teplé sprchy na svahu a zájem veřejnosti.