Ta se naloží na auto a převeze o několik desítek metrů níže k letní expozici. Letos se ale aligátorovi do bedny moc nechtělo.

200 KILO ŽIVÉ VÁHY

„Vzpíral se a zapřel se mezi dveře od vnitřní ubikace, ale nakonec jsme to zvládli," líčí chovatel František Šubík, který má Libora v létě na starosti.

Ještěr váží okolo 200 kilogramů. Jeho přesun je proto úkol pro silné chlapy. „U bazénu vždy bednu zdvihneme a nakloníme, takže Libor většinou po jejím otevření zcela hladce vklouzne do vody. Letos to šlo rychle, hned si začal celý prostor prozkoumávat, takže byl hodně aktivní. Stěhování je pro něj vždy bohužel trochu stresující, ale je dobře, že bude na sluníčku," říká Šubík.

V zimovišti aligátor strávil osm měsíců. Přesun ven se většinou koná v polovině května po zmrzlých, kdy se teploty ustálí a nehrozí pokles pod 10 stupňů. „Kvůli chladnému počasí v první polovině května se však stěhování letos trochu posunulo," podotýká mluvčí zoologické zahrady Věra Vrabcová.

Do zimoviště se aligátor obvykle přesunuje na začátku října, protože ve venkovní expozici bez krytého prostoru s teplotou nad 27 stupňů by středoevropskou zimu nemohl přečkat. Po několikatýdenní aklimatizaci začíná přijímat potravu. Zejména hovězí maso, kuřata, ryby.

„Letos jsme kvůli přísunu kolagenu a vápníku přidali i vepřová kolínka. Intervaly krmení se liší podle množství, jednou za tři týdny spořádá pět až šest kilo. Libor si ale intervaly určuje sám, pokud je už hladový, vyleze z bazénu a vyčkává, co mu nachystáme," usmívá se chovatelka Jana Bárnetová. Libor je v ústecké zoo od roku 1974 a je nejdéle chovaným zvířetem.

close Stěhování aligátora Libora. info Zdroj: Věra Vrabcová zoom_in