Na začátku roku došlo v prostorách zimoviště ke spojení obou aligátorů. Jelikož je samice Adéla podstatně menší než samec, panovaly obavy o jejich vzájemné soužití. „Obě zvířata si navzájem sedla a již během zimování spolu pobývala ve stejné expozici. Docházelo také k některým rituálům spojeným s pářením a společným partnerským životem,“ vysvětluje zoolog Lukáš Štěrba. „Zimoviště aligátorům vyhovuje, jelikož se v prostorách udržuje stálá teplota nad 25 °C a je simulováno léto na jihu USA, kde tento druh ve volné přírodě žije. Patřičné teplo napomáhá denní aktivitě zvířat a lepšímu příjmu potravy, kterou tvoří zejména hovězí maso, kuřata, sladkovodní ryby a kvůli přísunu vápníku i vepřová kolínka,“ říká chovatelka Jana Bárnetová.

Nyní již jejich „letní byt“ prošel také změnou, která zahrnovala zvýšení hrazení a opatření tří pohledových skel dle požadavků EAZA. Díky tomu budou moci pohodlně pozorovat aligátoří pár děti i návštěvníci menšího vzrůstu. Samotný transport proběhl zcela standardně. Aligátoři byli postupně po jednom pomocí vodícího lana se smyčkou navedeni do přepravní bedny a převezeni k venkovnímu výběhu. U venkovního výběhu je od roku 2010 umístěn kamerový systém, který upozorňuje strážní službu na neukázněné návštěvníky, kteří nerespektují klid zvířat a svým nevhodným chováním jako je házení kamenů či jiných předmětů se snaží docílit pohybu aligátorů. Protože již v minulosti došlo k několika zraněním, je celý prostor permanentně monitorován skoro deset let.

Zemřel František Sysel (72 let). Byl to bavič, komik, herec a dlouholetý člen opery Severočeského divadla. Roky byl tváří pivovaru Březňák coby pan Cibich.
Zemřel ústecký herec a komik František Sysel. Coby Cibich byl tváří Březňáku

„Aligátor Libor přišel do naší zoo v roce 1974 ve věku asi tří až čtyř let a je služebně nejstarším zvířetem naší zoo. Byl tehdy zakoupen od soukromého chovatele za 670 korun československých. V současnosti se zvířata však nenakupují, ale probíhají výměny v rámci zoologických zahrad. Adéla k nám přišla ze záchranného centra plzeňské zoo. Spolu se třemi dalšími samicemi byla zabavena soukromému chovateli, u kterého byly kontrolou zjištěny nevhodné podmínky k chovu,“ doplňuje vedoucí útvaru kontaktu s veřejností Nikola Roštejnská.

(kym)