Na otázku jak moc ovlivňuje náš život, odpověděl: Horší je lidská lakota a závist.

Patříme mezi velmoci v pití piva. Jsme národem alkoholiků?
Rozumný člověk pije, aby se cítil příjemně. Jinou funkci v lidském životě alkohol nemá. Leda v medicíně či jako palivo do motorů.

Zkušenosti s alkoholem u nás mají i nezletilí.
Alkohol ochutná dítě kdykoliv, kdy k tomu má příležitost. Ze zvědavosti. Pokud pije opakovaně, je to z frajeřiny, ale hlavně proto, že má k alkoholu přístup. Student pije proto, že to patří k pocitu volnosti. Pokud je člověk abstinentem, nebo vypije za den tři piva, a oba se chovají normálně, je to jejich soukromá volba, jestli jim něco chutná.

Představuje pití alkoholu pro společnost riziko?
Alkohol ve větším množství odbrzďuje u člověka agresivitu a osobnostní úchylky. Většina vražedných útoků a řada domácího násilí má společného jmenovatele opilost pachatele. Ale to jsou excesy.

A u normální populace?
Alkohol je obecně součástí naší společenské smlouvy. Žijme a užívejme si, dokud nezemřeme. Rádi se opijí i sloni, když se jim podaří najít tůň s nakvašeným ovocem. Společenská smlouva ale říká: Tím, že jste veselí, neobtěžujte okolí. Podobně jako náboženství a sexuální orientace i pití alkoholu patří mezi soukromé projevy, kterými nemáme obtěžovat druhé.

Je alkoholikem i ten, kdo vypije dvě skleničky vína či piva denně?
Podle kazatelů abstinence ano, člověk se stává obětí určitého návyku. Ale na tom není nic špatného. Zkuste člověka odehnat od drogy zvané televize nebo od internetu. Nebo od jídel, které mu chutnají. Narušíte tím jistou harmonii vytvořenou každodenním chováním.

Kde nemá alkohol co dělat?
Piloti a řidiči by neměli před řízením pít alkohol či užívat drogy. Alkohol a drogy zpomalují reakce a zkreslují vnímání okolí. Jsem proti jakýmkoliv výjimkám. Buď řídím nebo piji. Všechny rizikové činnosti je nutné provádět bez vlivu alkoholu a drog.

Proč se v Ústeckém kraji pije více desetistupňové pivo?
Především z ekonomických důvodů. Je zde největší nezaměstnanost v republice a menší platy. Proto se v Ústeckém kraji vypije i méně vína. Liberecký kraj je bohatší, proto tam vypijí lidé i více vína.

Ale rumu a vodky se tu vypije více než na Liberecku.
Do značné míry to je součást pivního rituálu. Pivo prokládají pijáci panáky tvrdého alkoholu.

Je v Česku větší tolerance vůči alkoholu?
To je relativní. Alkohol je u nás volně dostupný, kromě mládeže do 18 let. Tzv. suché státy, např. Skandinávie, předvádějí, že zákaz nefunguje. Lidé si alkohol stejně opatří, když chtějí. Za alkoholem jezdí do okolních států, máme s tím zkušenost i v ČR. Když byl ve Švédsku zakázán tvrdý alkohol v hospodách, lidi si ho nosili s sebou schovaný a pak si z hospody odskočili se ho napít.