Koalice ale tyto argumenty odmítá s tím, že vyhláška má chránit slušné lidi a postihovat problémové opilce. Výjimky prý existují a stačí se jim přizpůsobit. Vztahují se na předzahrádky během otvírací doby daného podniku, na čas a místo pořádání kulturních akcí a na dny 31. prosince a 1. ledna. Text vyhlášky nyní posoudí ministerstvo vnitra.

Ústavní soud totiž předloni v červenci zrušil svůj původní rozsudek, kterým potvrdil platnost staré vyhlášky. Nelíbilo se mu, že výjimky ze zákazu popíjení alkoholu na veřejných prostranstvích nejsou ve vyhlášce vypsány, ale jsou udělovány dodatečným povolením. Chtěl, aby výjimky měly charakter obecného pravidla. Také vymezení ploch, kde je pití alkoholu na veřejnosti zakázáno, bylo podle soudu naprosto nedostatečné. Ústí přesto udržovalo zákaz popíjení alkoholu v platnosti. Až do okamžiku, kdy ministerstvo vnitra pohrozilo, že tuto vyhlášku jako protiprávní zruší samo. Loni v listopadu se nakonec Ústí rozsudku neochotně podvolilo.

Novou protialkoholní vyhlášku v pondělí na zasedání zastupitelů předkládal ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO). Podle něj lze výjimky ze zákazu popíjení na veřejnosti použít i na místa, která navrhovala opozice. „Myslím, že zřídit si předzahrádku nebo uspořádat kulturní akci, na které se výjimky vztahují, není nic složitého. Nikdo nechce zničit kulturu, naopak, podporujeme ji,“ poznamenal.

Opozice navrhovala, aby se výjimka vztahovala také na společensky zajímavá místa. Šlo například o prostor kolem kulturního centra Hraničář, Střekovské nábřeží, Pivovarskou ulici nebo Městské sady. „Podle mne je smutné, že to vlastně odnesou slušní lidé. Půjdete na procházku nebo vyrazíte na piknik a ani to malé pivo si nedáte,“ kritizoval opoziční zastupitel Petr Křivan (UFO). „Snažili jsme se s opozičními kolegy dát protinávrh na vyjmutí mimo jiné těchto míst. Vždyť zákon má i jiné možnosti, například paragrafy o výtržnosti a vandalismu. Bohužel, náš návrh neprošel,“ zkonstatoval.

Problémy s bezdomovci

Příznivě nevnímá vyhlášku ani Richard Vlček, provozovatel restaurace Putyka Pod Vanou na rohu Velké Hradební a Pivovarské. „My už tu předzahrádky máme, jen budeme muset ohraničit, aby bylo přesně dané, kde končí. Chápu důvody, proč vyhláška vznikla, ale takto je prostě nešikovná. Kdyby to aspoň někdo vymáhal. Lidi, kteří si uprostřed Mírového náměstí otevřou krabicové víno a je jim všechno jedno, nikdo nedokáže účinně postihnout. Takhle to akorát odnesou naši zákazníci,“ povzdechl si.

Proti těmto připomínkám se primátor Nedvědický vymezil. „Musím se ohradit proti tvrzením, že městská policie ignoruje bezdomovce a vagabundy, kteří veřejně popíjejí krabicová vína. Video ze zásahu strážníků proti těmto osobám se objevilo v médiích, činnost strážníků lze doložit poměrně snadno,“ uvedl.

Z pohledu provozovatele restaurace Tortuga Bay Burgers v Pivovarské ulici Karla Rohlíčka nepředstavují ustanovení vyhlášky zásadnější problém. „Pro nás to problém není, zas tolik alkoholu neprodáváme. Máme lahvové třetinky. Když si zákazník lahev koupí a chce ji otevřít, posloužím mu, ale kde si ji vypije, to je jeho věc. Ale pivo není náš hlavní artikl,“ poznamenal.

Městský obvod Pivovarskou ulici také neoznačil za konfliktní místo. Starosta Tomáš Kirbs dokonce poznamenal, že je za taková místa rád. „Pravda je, že čas od času nějaké stížnosti od lidí, kteří bydlí v bezprostředním sousedství, dostaneme. Dostáváme ale také stížnosti od obchodníků a živnostníků, že mají od opilců poničený majetek, pokálený vchod a tak dále. Proti těm, kdo to dělají, je vyhláška namířená, ne proti slušným lidem, ty má chránit,“ řekl.

O tom, že je vyhláška zapotřebí, hovoří i městská policie. Zástupce ředitele Jan Novotný vysvětlil, že potřebují legálně dostat opilce a vagabundy z míst, jako je Mírové náměstí, školy, školky, zastávky MHD, nádraží, obchody. „Když se opijí, začnou obtěžovat lidi a dělat nepořádek. Sice je zbytečné jim dávat pokuty, ale můžeme jim nakázat, aby po sobě uklidili, a vykázat je jinam. To po zrušení původní vyhlášky nebylo možné,“ dodal.